O rychlé granty pro seniory je velký zájem

Forum 24

Ilustrační foto | FOTO: Forum 24

Karel Komárek Family Foundation (KKFF) se rozhodla reagovat na současnou situaci vyhlášením tzv. rychlých grantů. Více než 170 žádostí o podporu od organizací, které se nejen v době pandemie starají o seniory, dostala za první dva týdny Rodinná nadace Karla Komárka. Polovina tzv. rychlých grantů už byla také schválena a poskytnuta, další budou následovat v nejbližších dnech. Právě rychlou pomoc v současné době organizace pečující o seniory nejvíc oceňují. Nadace spustila také pozitivní osvětu pro starší lidi, ta je od pátku na webu www.vsechnodobry.cz. Senioři by se o něm měli dozvědět i díky televizní kampani.

„Důležitá je rychlost. Spojili jsme se s Životem 90 a nadačním fondem Via Clarita a rozjeli dva projekty pro seniory. Granty a osvětu. Každý den schvalujeme granty a posíláme peníze pečovatelským službám, domovům pro seniory, mobilním hospicům a dalším. Jsme s nimi v denním kontaktu. Mají náš obdiv a úctu za to, co dělají a s jakým ohromným nasazením. V první fázi pandemie jim chyběly peníze na všechno: na zaplacení roušek, respirátorů, ochranných obleků ale i přesčasů, dezinfekcí, na benzín…“ říká Luboš Veselý, ředitel rodinné nadace manželů Komárkových. Od spuštění výzvy se na KKFF hrnou dotazy a po deseti dnech má nadace přes 170 žádostí, z toho polovinu již odbavila.

Většinou jsou potřeba rychlé zdroje pro nákup ochranných pomůcek, kterých nejenže je nedostatek, ale organizace pečující o seniory na ně nemají dost peněz. Jedná se hlavně o roušky, dezinfekce, jednorázové rukavice, respirátory, ochranné obleky. Ale třeba i speciální talíře, které umožňují servírovat děleně stravu v Alzheimer centrech, nebo jednorázové nádobí. Dále podporu dostávají organizace, které mají denní stacionáře a aktivizační centra. Díky uzavření těchto zařízení přišly o značnou část příjmů. Jejich zaměstnanci se často byli schopni rychle přeorientovat na to nejdůležitější: dnes nabízejí asistenční a pečovatelské služby doma, rozvážejí nákupy, léky, roušky, pomáhají s hygienou. Díky podpoře nadace mohou částečně pokrýt zvýšené náklady na pohonné hmoty, režii i na mzdy, jež dříve platily z příjmů, které teď nemají. Poslední významnou část, která by ve druhé fázi měla růst, tvoří příspěvky organizacím, které pro seniory pořádají on-line aktivity nahrazující ty, na které byli zvyklí před koronavirem (divadlo, výlety, galerie atd.).

„Jsme ve stálém kontaktu s lidmi v terénu, kteří pečují o seniory. Je neuvěřitelné, jak se vyrovnávají s obtížnými podmínkami. Často slyšíme, že jsou vděční i za to, že si na ně někdo vzpomněl. Kromě peněz má tato výzva i široký lidský rozměr,“ říká Dagmar Goldmannová z nadačního fondu Via Clarita, která je do projektu zapojena. „Ví se od samého začátku pandemie, že senioři jsou tou nejohroženější skupinou. Ve skutečnosti je ale podpora státu těmto organizacím nedostatečná,“ říká ředitel KKFF Luboš Veselý. Zakladatelé nadace (Karel a Štěpánka Komárkovi) počítají s tím, že podpora se bude pohybovat v řádu desítek milionů korun. 

Organizace zaměřené na seniory především oceňují rychlost, s jakou jsou granty posuzovány. „Denně dostáváme desítky nových požadavků a snažíme se je vyřešit do pěti pracovních dnů tak, aby do týdne měl žadatel případně peníze na účtu,“ doplnil Veselý. 

Kromě grantů zahajuje KKFF ve spolupráci s organizací Život 90 osvětovou kampaň pro všechny aktivní seniory. Na webu www.vsechnodobry.cz najdou informace, které jim mohou usnadnit život v izolaci během nouzového stavu. Web uvádí nejen telefonní čísla na bezplatné krizové a konzultační linky, ale i videa s jógou a cvičením, on-line divadelní představení, výstavy či bezplatné kurzy. „Ocenili jsme rychlost, vstřícnost a okamžité pochopení současných problémů,“ uvedl ke spolupráci s rodinnou nadací Karla Komárka Jaroslav Lorman, ředitel Život 90.

Tisková zpráva organizace Karel Komárek Family Foundation

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner