O sestavování vlády nerozhoduje Ovčáček na twitteru. Prezident se musí projevit osobně

Prezident Miloš Zeman a jeho mluvčí Jiří Ovčáček (ČTK)

Prezident Miloš Zeman a jeho mluvčí Jiří Ovčáček | FOTO: ČTK

Když Kancelář prezidenta republiky oznámila, že se Miloš Zeman ve středu vyjádří k povolební situaci, všem bylo jasné, že půjde o příspěvek na sociální síti, který stvoří Jiří Ovčáček. Stalo se, i když zpráva o tom, že Petr Fiala požádal o schůzku s hlavou státu, nebyla tím, co se od Hradu čekalo. Na druhou stranu, je vlastně úplně jedno, co mluvčí prezidenta napíše na twitter, relevanci totiž jeho slova nemají žádnou.

Lídr koalice SPOLU se obrátil na kancléře Vratislava Mynáře s žádosti o domluvení schůzky s prezidentem v momentě, kdy bude Zeman přeložen z ARO na standardní pokoj. Tato informace se objevila v médiích už během středečního dopoledne. Později Jiří Ovčáček tuto zprávu potvrdil na svém twitterovém účtu.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roam Black Černý a Michal Hošek)

Stále se však čekalo, že ještě přijde ona slibovaná „bomba“ v podobě vyjádření prezidenta k povolebnímu vývoji a sestavování nové vlády. Jak se ovšem postupem času ukázalo, bylo jím ono potvrzení hradního mluvčího, že předseda ODS chce vidět prezidenta. Nic víc Ovčáček nedokázal, nebo ani nechtěl veřejnosti sdělit. Svým způsobem je to pochopitelné.

Těžko se totiž sdělují národu myšlenky člověka, který zjevně se svým okolím nekomunikuje, protože mu to neumožňuje jeho zdravotní stav. Je zřejmé, že je vážný. Nejde však pouze o prezidentovu kondici fyzickou, ale především tu psychickou. Dá se totiž celkem úspěšně pochybovat o tom, že Zeman vůbec ví, co se kolem něj děje.

Poslanec ODS Pavel Žáček (Zbyněk Pecák)

Psychiatrička Džamila Stehlíková je například přesvědčena o tom, že v současné chvíli se u hlavy státu projevilo skokové zdementnění, které má za následek Zemanovu dezorientaci. Podle bývalé ministryně pro lidská práva je dokonce prezident zneužíván svým okolím, které ho využívá k naplnění vlastních cílů.

Nabízí se tedy otázka, zda Miloš Zeman vůbec ví, co Mynář, Nejedlý a Ovčáček podnikají v moment, kdy leží na ARO Ústřední vojenské nemocnice. To je však třeba v dohledné budoucnosti zjistit, za pomoci všech dostupných prostředků. Reálně totiž hrozí situace, kdy budou svá rozhodnutí lidé z prezidentova okolí vydávat za vůli hlavy státu. Tomu se rozhodně musí zabránit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]