O superministrovi Havlíčkovi a elektronické dálniční známce

Ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček  (ČTK)

Ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček | FOTO: ČTK

Začátkem měsíce byl spuštěn e-shop pro dálniční známky a jeho spuštění se neobešlo bez výrazných problémů. Ostatně už samotné vytváření tohoto e-shopu a souvisejících systémů bylo velmi zvláštní. Možná si ještě vybavíte, jak po neschopnosti státu vytvořit systém za nepřemrštěné ceny a následný hackathon. Na této akci dobrovolníci za pár dní naprogramovali zdarma systém a e-shop, který předali státu. Stát nakonec jejich práci nijak nevyužil.

Po dlouhých měsících pak stát představil vlastní řešení – e-shop, který v den spuštění vůbec nefungoval. Superministr Karel Havlíček to vysvětloval tím, že systém vypnuli, aby se nepřetížil a aby nebyl vystaven útokům hackerů. Nastal zkrátka starý známý problém – otevřeli si hospodu, ale nefungovalo to, protože jim do ní chodili lidi.

Na chvílí však dejme žerty stranou. V čem vidím největší problém je fakt, že není dořešený systém na automatické kontrolování aut, jestli mají zaplacenou dálniční známku. Věc se má tak, že kamera na dálnici pozná, když auto nemá zaplacenou dálniční známku, ale v praxi bude nutné, aby takového řidiče zastavili policisté a udělili mu pokutu. Pokud hříšníka nechytí, nehrozí mu žádný postih. To je naprosto na hlavu postavené, přece mělo být významným přínosem celého elektronického systému, že policisté nebudou muset nahánět každé auto s nezaplacenou známkou a vše proběhne automaticky. Podobně to funguje už několik let na Slovensku. Věc je o to bizarnější, že máme na všech dálnicích nainstalovaný systém bran s kamerami. Kvůli této chybě může navíc stát vybrat na poplatcích výrazně méně peněz, než předpokládá, a to v současné době není pro předluženou státní pokladnu vůbec dobrá zpráva.

Stranou ponechávám, že má systém i další mouchy, od zpackaného webu, který se na některých telefonech zobrazoval tak špatně, že známku vůbec nešlo koupit, přes chybějící jednodenní známku až po propadnutí peněz při špatně zadané SPZ. To všechno jsou vlastně drobnosti oproti faktu, že systém nesplní jednu ze svých hlavních funkcí – jednodušší odhalování neplatičů a zjednodušení systému pro občany, policii i státní správu.

Superministr Karel Havlíček by si měl už opravdu přiznat, že nezvládá řídit dvě ministerstva najednou, ani když bude spát dvě hodiny denně.

Autor je místopředseda TOP 09

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články