O veřejném mínění, svobodě médií a demokracii

(profimedia.cz)

FOTO: profimedia.cz

S pojmem „veřejné mínění“ se občas žongluje manipulativně, pročež se vlastně stal i jedním z rodičů moderního populismu. Jen málo se to ví, ale už roku 1946 vznikl Československý ústav pro výzkum veřejného mínění. Stalo se to však za časů tzv. třetí republiky s její invalidní (pseudo)demokracií, takže byl ukotven v rámci podivného ministerstva informací, které řídil komunista Václav Kopecký, přední ideolog KSČ a podporovatel sovětizace Československa. Podle toho také vypadala metodika a činnost nově zřízené instituce.

Patronem ústavu byl legionářský spisovatel a novinář Josef Kopta, jinak též úředník ministerstva informací, přičemž jako odborníci se angažovali sociologové Bohuš Pospíšil a Čeněk Adamec. V letech 1946–1948 vycházel i časopis Veřejné mínění, jehož šéfredaktorem byl Milan A. Tesař. V jednotlivých číslech se to hemžilo citáty T. G. Masaryka, Edvarda Beneše, V. I. Lenina a J. V. Stalina, zřejmě kvůli vytvoření dojmu ideologické vyváženosti. Po komunistickém puči v únoru 1948 časopis zanikl a roku 1950 byl zrušen i ústav, poněvadž se v něm provozovala sociologie čili „buržoazní pavěda“.

Je Churchill přítel?

Například číslo z listopadu/prosince 1946 nás informuje, jak dopadl výzkum hledající odpověď na tuto třeskutou otázku: „Změnil jste od konce války své smýšlení o Chur­chillovi?“ Šetření, prováděné toliko v českých zemích, reagovalo na projevy Winstona Churchilla pronesené roku 1946 ve Fultonu a Curychu. Hovořilo se v nich o „železné oponě“ a nutnosti evropské integrace, což v Československu, které už bylo sovětsko-ruskou gubernií, vzbudilo značnou nevoli. A to i přesto, že ani jeden z Chur­chillových projevů tehdy nebyl u nás v úplnosti publikován.

Přesto 38 % respondentů deklarovalo, že na Churchilla změnilo svůj názor. Na doplňující otázku, zda soudí „nyní o něm příznivěji, nebo méně příznivě“, odpovědělo ovšem pouze 40 % dotazovaných. V 92 % případů šlo o změnu smýšlení negativní, kdy dotazovaní hodnotili Churchilla již „méně příznivě“. Autor komentáře, patrně Bohuš Pospíšil, proto zakončil svůj text lakonicky: „Je zřejmo, že svými projevy ztratil Churchill u nás mnoho přátel.“

To v únoru 1947 byly v časopise…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články