O výbuchu v chemičce Preol Babiš mlčí. Přijde o stamiliony

Výbuch v areálu společnosti Preol (HZS Ústeckého kraje)

Výbuch v areálu společnosti Preol | FOTO: HZS Ústeckého kraje

Ticho. Je to týden od chvíle, kdy mohutná exploze v Babišově chemičce Preol v Lovosicích zranila tři závodní hasiče, tedy zaměstnance premiéra. Ten se k situaci dosud nevyjádřil, neprojevil lítost nad zraněnými hasiči, z nichž jednoho převezli do nemocnice ve velmi vážném stavu. Nešťastnou událost přehlédly i noviny premiéra MF DNES a Lidové noviny. Stejně tak se k věci nevyjádřil také ministr životního prostředí Richard Brabec, který shodou okolností jako zaměstnanec Agrofertu řídil před lety sousední Lovochemii.

Ona strategie babišistů “když se o tom bude mlčet, tak se to nestalo” ale neznamená, že by Babiš nehodu neřešil a že by nebyla vážná. Naopak. Nehoda byla velmi vážná. Část Lovosic byla uzavřena. Někteří lidé si podle místních médií stěžovali na zápach v ovzduší. Na místě zasahovaly desítky hasičů. Ještě ve čtvrtek do budovy nesměl vstoupit ani vyšetřovatel, zásah nebyl ukončený. V budově byla příliš vysoká teplota. Při výbuchu odlétly kusy plechové haly i na železniční trať, osobní vlak na trosky najel, naštěstí nevykolejil.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

To jsou dopady výbuchu pro město a okolí. Ale citelný je i pro samotný Agrofert. Preol je pro Babiše totiž pravou perlou. Továrnu postavil před lety s výraznou pomocí dotací. Zpracovává řepku na přísadu do pohonných hmot, kterou prodává státu, jejž řídí. Dokonalý byznys. A to teď na nějakou dobu končí. Továrna stojí.

Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka Deníku přiznal, že továrna bude stát několik měsíců a ztráty budou až ve stovkách milionů korun. Navíc brzy odstartuje sklizeň řepky. Teď by továrna měla jet naplno a měla by naskladňovat čerstvou sklizeň. „V tuto chvíli nedokážeme říct, jak budou tyto škody velké. Ale určitě to bude v řádu desítek až nižších stovek milionů korun. Stejně tak je obtížné určit, kdy bude v hale obnovený provoz. Může to trvat i několik měsíců,“ řekl Deníku mluvčí Agrofertu.

Zkrátka výbuch v Preolu je pro Babiše vážnou ránou. Tak vážnou, že o ní sám pan majitel a jeho média mlčí. Navíc není jisté, proč a jak k nehodě v relativně novém provozu došlo. Policie celou věc vyšetřuje kvůli podezření ze spáchání přečinu obecného ohrožení z nedbalosti.

 

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články