O žádné referendum o vládě nešlo. Zato Babiš pořádal hlasování o tom, kdo půjde do vězení

Babiš a Nagyová (hnutí ANO / se souhlasem)

Babiš a Nagyová | FOTO: hnutí ANO / se souhlasem

Volby skončily. Sčítání hlasů může nabízet mnoho různých interpretací, které zejména v komunálních volbách těžko objektivně zhodnotíme, protože místní sdružení a velké množství nezávislých kandidátů zkreslují výsledky. Ovšem důležité je jedno – snaha nastolit dojem, že jde o „referendum o vládě“, nevyšla a Andrej Babiš nám ukázal, o co jemu samotnému šlo především. Prostě jako vždycky.

V letošních volbách se odehrál jeden nečekaný, skutečně bizarní souboj. Jde o senátní obvod Jihlava, kde křeslo obhajuje předseda senátu Miloš Vystrčil. Proti němu kandiduje Jana Nagyová za hnutí ANO, osoba obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Jelikož ohledně dotačního podvodu vzala před soudem vinu na sebe, Andrej Babiš s ní objížděl Vysočinu a sháněl jí hlasy. Jenže nakonec jsme se stejně dozvěděli pravdu.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Paní Nagyová je spíše tragická figurka. To, že skončila ve volebním klání na druhém místě, vypovídá zejména o stavu politické kultury v České republice, protože každý, kdo ji volil, hlasoval pro to, aby se zkomplikoval soudní proces nebo případný nástup do vězení. A Nagyová? Ta ani nepředstírá opak. Na otázku, co by jako první udělala po nástupu do senátu České televizi řekla: „Jako první vejdu do dveří a požádám o imunitu.“

Nevěříte? Ale tohle opravdu zaznělo. Opět jsme tak dostali zprávu o hnutí ANO, o jeho voličích, o selhání každého, kdo toto uskupení, které permanentně slouží jako způsob, jak odložit kriminál, volí nebo jinak podporuje. A také – a to se těchto voleb velmi úzce týká – o každém členovi jakékoli strany, která s hnutím ANO bude na jakékoli úrovni spolupracovat. Protože Jana Nagyová, ta je hned pod špičkou ledovce, kde vévodí trestně stíhaný agent StB Babiš.

V bezprecedentní krizi, které momentálně Česká republika čelí, vláda obstála i ve volbách, které se opozice snažila za každou cenu zneužít. Opravdu hodně voličů ví, že Tomio Okamura nezlevní elektřinu a neukončí válku, i když si to napsal na billboardy. Zdražuje se, řada věcí je pro občany složitá, ale nenastal debakl vládních stran, naopak.

(profimedia.cz)

Dá se říci, že viditelná prohra je jediná – koalice SPOLU naprosto promrhala své možnosti v Praze, ztratila, co mohla, a její kandidátka nepřilákala tak velký počet voličů, jaký přilákat mohla. Jenže to by na ní museli být úplně jiní lidé a muselo by se začínat od prvního místa. A jak vidno, čtenáři Mf DNES a Lidových novin, v nichž si tato koalice zaplatila inzerci, také zrovna nezabrala. Takže i ty peníze pro Babiše byly vyhozené z okna.

Na druhou stranu ale extremisté kromě hnutí ANO příliš neposilovali. Logicky se více etablovala SPD, ale ani tam nelze mluvit o ohromujícím úspěchu, naopak. Vzhledem k předchozím kauzám oslabilo hnutí STAN, ale i to se dalo očekávat. A nakonec jedno potvrzení: opravdová levice v Česku neexistuje a ČSSD už se z propadliště dějin nejspíš nezvedne.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články