Obama se omluvil Japonsku za odposlechy

Eric Drooker

Americký prezident Barack Obama dnes vyjádřil politování nad údajnými odposlechy americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA), při nichž tento úřad prý v minulosti sledoval oficiální činitele japonské vlády, představitele japonské centrální banky a řady firem. Obama se tak vyjádřil ve zhruba 40minutovém telekonferenčním rozhovoru s japonským premiérem Šinzóem Abem. Abe šéfa Bílého domu vyzval, aby případ nechal prošetřit.
„Prezident Obama řekl, že ho to velmi mrzí… protože tento případ vyvolal v Japonsku velké diskuse,“ řekl mluvčí japonské vlády Jošihide Suga. „Pokud se tato obvinění ukážou být pravdivá, mohlo by to otřást důvěrou mezi oběma zeměmi,“ dodal Suga.
Údajné odposlechy NSA v Japonsku vyšly najevo při zveřejnění nových dokumentů na serveru WikiLeaks. Mezi nimi jsou i čtyři zprávy, které jsou označené jako „přísně tajné“ a odhalují interní japonské diskuse o mezinárodním obchodu a reakci na klimatické změny z let 2007 až 2009. Server WikiLeaks rovněž zveřejnil seznam NSA, na němž je 35 japonských „cílů“ pro telefonní odposlechy, které zahrnují členy japonského vládního úřadu a japonskou centrální banku, stejně jako čísla na ministerstvu financí a obchodu.
Japonsko je jedním z klíčových spojenců USA v asijsko-pacifickém regionu a obě země spolu vedou pravidelné konzultace o obranných, hospodářských a obchodních otázkách.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]