Obavy jdou na prodej vždycky: Euroskeptický tisk v Británii teď varuje před následky brexitu

Atraktivita především. Ještě včera byly hlavním tématem oslavy výsledků referenda, dnes už jsou to obavy z dopadů "brexitu". ()

Britská média, zvlášť ta bulvární, která před britským referendem podporovala hlasování pro odchod z Evropské unie, nyní varují před jeho následky. Nejčtenější deník The Sun začal psát o obavách o možnosti cestování po Evropě, The Telegraph varuje, že se EU bude nyní chovat k Británii jak k Řecku, a The Daily Mail je znepokojen možností, že Británie už nebude moci v Calais provádět kontroly bránící přílivu uprchlíků.

Už den po hlasování The Sun varoval: „Občané Spojeného království brzy ztratí právo žít a pracovat v zemích EU v návaznosti na historické hlasování pro brexit.“

Navzdory předchozím výzvám voličům, aby věřili v odchod z EU, přišel The Sun s návrhy, jak si unijní občanství udržet. Čtenáři mohou mít například štěstí, pokud mají irské rodiče. „Další možnou cestou k pasu EU je manželství,“ pokračuje list, který přitom tvrdě brojil proti simulovaným manželstvím cizinců v Británii. Další možností prý je „koupě“ občanství EU, kterou některé země začaly zvažovat při větší investici na svém území.

The Telegraph, který před referendem upokojoval voliče před „strašením“ zastánců unie z ekonomických následků brexitu, ztratil po referendu na optimismu. Jeho bruselský zpravodaj napsal, že britská ekonomika v oblasti služeb „skončí ve šrotu jako staré auto“. Dokonce na tom bude hůř než Řecko, protože jeho premiér Alexis Tsipras má ještě karty v ruce, zatímco Britové nemohu od EU očekávat žádnou dobrou vůli. Navíc už Británie svou absencí v Bruselu nebude moci nic kontrolovat.

Tisk zaměřený proti EU také zpochybňoval tvrzení britského premiéra Davida Camerona, že Francie by mohla zrušit dohodu s Británií umožňující britským úředníkům kontrolovat případné nevítané migrantů už na francouzském území v Calais. The Daily Mail po referendu ale projevil méně jistoty, když napsal: „I když konec členství Británie v EU by teoreticky neměl mít žádný dopad na smlouvu, francouzský socialistický kabinet trvá na tom, že bude mít velké důsledky pro francouzsko-britské vztahy.“

Také list The Express, který rovněž před referendem zpochybňoval černé scénáře, píše náhle o pesimističtějším očekávání ekonomických a politických otřesů v následujících měsících. Cituje přitom Anglickou banku, že hospodářský růst země bude mimo EU pomalejší.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]