Obavy se potvrzují. To, co řekl Petr Pavel o končícím hradním týmu, je mimořádně vážné

Prezident Miloš Zeman a jeho okolí  (ČTK)

Prezident Miloš Zeman a jeho okolí | FOTO: ČTK

Strach. Přesně to se teď s největší pravděpodobností děje na Pražském hradě. Za uplynulých deset let jsme ze strany dočasných obyvatel této instituce zažili všechno možné. Ani to ale zřejmě nebylo vše. Jak naznačuje nově zvolený prezident Petr Pavel, v hradních kancelářích se děly věci, které pravděpodobně bude muset prošetřit policie. Mnohé napoví snad brzy zveřejněné výsledky kontroly hospodaření, kterou na Pražském hradě provedl Nejvyšší kontrolní úřad. Že má Petr Pavel s končícími obyvateli Hradu velký problém, je jasné už od první minuty od jeho zvolení.

Magazín Reportér po zvolení upozornil, že už od sobotního odpoledne má Petr Pavel policejní ochranku, ale nejde o strážce z Pražského hradu. Petr Pavel následně v rozhovoru pro Reflex potvrdil, že požádal o ochranu z jiného útvaru, než je Útvar pro ochranu prezidenta. Důvodem je skutečně nedůvěra ve vedení útvaru a jeho napojení na končícího kancléře Vratislava Mynáře. Nový prezident nechce, aby v jeho blízkosti byli lidé, kteří by mohli předávat informace Mynářovi. Silné sdělení, které však není jediné.

Andrej Babiš (ANO) v prezidentské debatě na CNN Prima News. (Profimedia)

Petr Pavel už dva dny od svého zvolení konstatuje, že na Hradě bude potřeba nejen hloubkový audit, ale skutečně důkladný úklid „ve všech oblastech“. Mluví o tom, že podle jeho informací Mynář a Nejedlý mohli páchat cosi v šedé zóně a možná i aktivity za hranou zákona. Připouští, že možná přijde i policejní vyšetřování toho, co se uplynulých deset let dělo v Kanceláři prezidenta republiky. „Jsou tam lidé, kteří pracovali na přímé zadání Mynáře a Nejedlého a není u nich jistota, že by tak nečinili i po vystřídání týmu,“ řekl jasně nový prezident k tomu, že chystá výměnu podstatné části zaměstnanců Kanceláře prezidenta republiky.

Petr Pavel také říká, že realita, se kterou se nyní setkává, je výrazně horší, než jakou si představoval. Má jít o aktivity Martina Nejedlého a způsob vedení Kanceláře prezidenta republiky Vratislavem Mynářem. Pavel říká, že KPR už dávno ztratila sebereflexi, pokud jde o transparentnost. Vše se mělo dít z velké části s vědomím Miloše Zemana.

Jde o mimořádně vážná slova nastupujícího prezidenta. Ta pronesl po tom, co se sešel se šéfem BIS, která nedávno vyslýchala Zemana a opakovaně odmítla udělit bezpečnostní prověrku Vratislavu Mynářovi. Ukazuje se, že analytici věděli proč. Potvrzuje se tak, že podpora, kterou před volbami dával Miloš Zeman Andreji Babišovi, byla účelová. Zeman měl jistotu, že Babiš nebude rozebírat, kdo co a jak páchal v Kanceláři prezidenta republiky a co se tam deset let dělo. Prohra Andreje Babiše je tak velkou prohrou Miloše Zemana a jeho týmu i z toho důvodu, že Petr Pavel naopak bude rozkrývat jejich aktivity, a jak se ukazuje, nechce nic zametat pod koberec.

Co se dělo na Pražském hradě, se budeme pravděpodobně v dalších týdnech a měsících dozvídat. Podle toho, co nový prezident naznačuje, půjde o velké věci. Vtip o tom, že od soboty jedou skartovačky na Hradě naplno, možná nebude tak úplně vtipem.