Občan Babiš aneb Matrix AB: „Král je nahý“

Eric Drooker

Dokument Víta Klusáka o Andreji Babišovi vyvolal na jihlavském festivalu dokumentárních filmů obrovský zájem a nakonec bouřlivý potlesk.

Přitom, co se týče informací ohledně fungování Andreje Babiše, nepřináší dokument pro zasvěceného diváka téměř žádnou zásadní novou informaci. Ale je natočen formou, která autokratické a megalomanské vlastnosti oligarchy ukazuje neobyčejně názorně. A tím, že jde o obraz v největších médiích uměle zadržovaný, manipulovaný a tabuizovaný, tak mělo vysílání dokumentu podobně ozdravný účinek, jako když se na konci komunismu lidé poprvé podívali na nezcenzurované Jakešovo vystoupení před vysokými komunisty na Červeném Hrádku. Všichni tehdy věděli, že Jakeš je monstrózní pitomec. Ale konečně to bylo venku. A lidem docházel celý rozměr absurdity vládce.

Přesně takový katarzní smysl má ve známé Andersonově pohádce „Císařovy nové šaty“ zvolání dítěte: „Král je nahý.“

Nejčastější diváckou emocí při promítání premiéry dokumentu Matrix AB v Jihlavě byl smích. Smích ovšem nebyl vyvolán komediálním pojetím Klusákova díla. Byl vyvolán absurdními situacemi, ve kterých se Babiš nacházel, jak se s nimi vypořádával a jak na ně reagoval. Posuďte sami: Babiš například se vší vážností při hodnocení dokumentu tvrdí, že si představoval film podobný Občanu Havlovi.

Srandovní je také scénka, ve které si stěžuje, že přeci už do svých médií nevolá, tudíž je nemůže ovlivňovat. Na Klusákovu argumentaci, že ale chodí hrát s Istvánem Lékem (šéfredaktor Lidových novin) tenis, a tudíž už volat skutečně nemusí, odpovídá: ,,No a co.‘‘

Na jedné poradě na ministerstvu financí říká: ,,Já jsem se také stal ministrem a nevěděl jsem o financích vůbec nic.‘‘ Nebo když popisoval svůj projekt Čapí hnízdo a mimoděk se zmínil, že k němu nevede dálnice a že už na tom s kolegy v parlamentu maká, aby tuto chybu napravil.  Neméně komicky působí chvalozpěvy Babišových nohsledů na svého šéfa.

Jako hlavní oponent v dokumentu vystupuje zemědělec pan Rada, kterému jedna z firem holdingu Agrofert vypálila pesticidy pole. Co za zmínku stojí zcela určitě, je zběžné nahlédnutí do myšlenkových pochodů a ukázka některých vlastností Babiše, například způsob dělení lidí: První skupinou jsou lidé, kteří jsou s ním, a to tak, že bezvýhradně. Všichni ostatní jsou dle jeho uvažování proti němu – tedy nepřátelé, a to včetně jeho dřívějších spolupracovníků. Dalším neméně zajímavým postřehem je chování Andreje Babiše k lidem okolo sebe. Nikoho nebere jako sobě rovného, všichni jsou v jeho očích podřízení. Rozdíl v rozhodování mezi Andrejem Babišem podnikatelem a Andrejem Babišem politikem je nulový.

Pokud si tyto informace uvědomíme, pokud si všimneme v dokumentu také Babišových výpadů na těžkopádnost demokracie, na nesmyslnost tlachání v Poslanecké sněmovně, jak rád by chtěl mít většinový systém, a tudíž vládu jedné strany, pak by nás měl smích zcela přejít. Není to nic jiného než ukázka mentality ryzího autokrata, který hluboce pohrdá demokracií. A v tom je pro mě smysl dokumentu Víta Klusáka. Ten film vyslovil pravdu, že „král je nahý“. Že veškeré ódium velikosti, geniality, šikovnosti, manažerských schopností a celkové dobroty je jeden velký podvod. Skutečný Babiš je obyčejný slovenský gróf, který si myslí, že má právo všechno řídit a vším manipulovat. A zničit každého, kdo se mu plete do cesty.

Eric Drooker

Matrix AB by měl běžet za 19.11. na obrazovkách České televize. Je to test, jakou máme míru svobody.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]