Občané dalších zemí prchají kvůli Rusku z Ukrajiny

Ilustrační foto (ČTK/Ukrinform/Serhii Hudak)

Ilustrační foto | FOTO: ČTK/Ukrinform/Serhii Hudak

Další dvě země, které urychleně kvůli krizi na rusko-ukrajinských hranicích stahují své občany z Ukrajiny, jsou Nizozemsko a Japonsko. Již dříve tak učinily Spojené státy. Občané obou zemí, kteří se v současné době nacházejí na Ukrajině, mají co nejdříve odcestovat domů. Informovala o tom agentura Reuters. Česká republika zatím podobné doporučení nevydala.

Již ve čtvrtek vydalo ministerstvo zahraničí USA výzvu americkým občanům, aby neprodleně opustili Ukrajinu a do země v nejbližší době nejezdili. Doporučení je odůvodněno nejen zvýšenou hrozbou ruské vojenské agrese, ale také rychlejším šířením onemocnění covid-19.

(Týdeník FORUM)

Nizozemsko také údajně hodlá přemístit svoji diplomatickou misi z Kyjeva do Lvova na západě Ukrajiny. Japonské ministerstvo zahraničí výzvu občanům k okamžitému opuštění Ukrajiny doplnilo informací, že v současné době v této zemi pobývá kolem 150 Japonců.

Později vydala stejné doporučení i Velká Británie. Její občané by měli opustit Ukrajinu, dokud k tomu mohou ještě využít komerční prostředky. Zároveň by neměli žádní Britové na Ukrajinu cestovat. 

Česká diplomacie podle mluvčí Lenky Do situaci každý den detailně sleduje, ale zatím podobné doporučení jako zmíněná ministerstva našich spojenců nevydalo.

Rusko u ukrajinských hranic shromáždilo zhruba 100 000 vojáků a další jednotky vyslalo do Běloruska, kde ve čtvrtek začalo společné cvičení. Západní země už několik týdnů upozorňují na možnou ruskou invazi do sousední země. Moskva však podobná obvinění odmítá a tvrdí, že se ruští vojáci po desetidenním cvičení v Bělorusku vrátí zpět na své základny do Ruska.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články