Občané i podnikatelé mají díky naší práci jistotu, že energetickou krizi zvládneme. Premiér Fiala zhodnotil rok své vlády

Premiér Petr Fiala (ODS) (ČTK / Krumphanzl Michal)

Premiér Petr Fiala (ODS) | FOTO: ČTK / Krumphanzl Michal

Poslední rok nebyl pro nikoho jednoduchý a ani následující měsíce nebudou snadné. Vláda však dělá vše pro zvládnutí situace. K prvnímu výročí jmenování svého kabinetu to na sociálních sítích napsal premiér Petr Fiala (ODS). Ministerský předseda dále rekapituluje některé úspěchy své vlády a ujišťuje, že vláda pracuje na tom, aby dopady krizí na životy občanů byly co nejmenší. Prezident Miloš Zeman jmenoval Fialovu vládu loni po sněmovních volbách 17. prosince. Ve vládě zasedlo pět stran ze dvou koalic. Za koalici SPOLU to jsou ODS, KDU-ČSL a TOP 09 a druhou koalicí jsou Piráti a Starostové.

„Naše země se v důsledku ruské agresivní války na Ukrajině potýká s řadou obrovských výzev, které jsme si ještě nedávno nedokázali představit. Společně s vámi však pracujeme na tom, aby byly dopady krizí na životy nás všech co nejmenší,“ napsal premiér. Připomněl poslední velkou vlnu covidové pandemie a prohlásil, že díky spolupráci a zodpovědnosti občanů se ji podařilo zvládnout na výbornou. „Na covidovou pandemii však navázala ruská invaze na Ukrajinu a v Evropě tak vypukl největší válečný konflikt od konce druhé světové války,“ dodává.

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) (Úřad vlády / se souhlasem)

Premiér poukázal například na to, že Česko přijalo víc než 460 tisíc uprchlíků z Ukrajiny, hlavně žen a dětí. Zmínil se i o nedostatku energií a jejich rostoucích cenách. „Zareagovali jsme rychle a zajistili jsme dostatek plynu na tuto zimu – rekordně jsme naplnili zásobníky a zakoupili jsme potřebnou kapacitu v LNG terminálu v Nizozemsku,“ napsal Fiala.

„Odolali jsme tlaku populistů na řadu drahých a nefunkčních zásahů do volného trhu a i díky tomu nyní tankujeme za předválečné ceny, zatímco v jiných zemích benzin a nafta zdražují a řidiči na ně musejí stát dlouhé fronty,“ podotkl.

Premiér pochválil i výsledky končícího českého předsednictví v Radě EU. „Podařilo se nám přijmout řadu evropských řešení vysokých cen energií, která budou mít pozitivní dopad na všechny naše občany, dokázali jsme vyjednat mnoho věcí, které analytici označovali jako nemožné,“ vzkázal.

Kompletní slova premiéra Petra Fialy:

Vážení přátelé,

přesně před rokem se vláda, jejímž jsem předsedou, ujala své funkce. Poslední rok nebyl pro nikoho jednoduchý. Ani následující měsíce nebudou snadné. Naše vláda ale dělá maximum pro to, abychom vše zvládli.

Naše země se v důsledku ruské agresivní války na Ukrajině potýká s řadou obrovských výzev, které jsme si ještě nedávno nedokázali představit. Společně s vámi však pracujeme na tom, aby byly dopady krizí na životy nás všech co nejmenší.

Na přelomu roku jsme se museli vyrovnat s poslední velkou vlnou covidové pandemie. Tu jsme ale zvládli výborně. Díky vaší spolupráci a vaší zodpovědnosti.

Kniha Stalinova baletka (FORUM 24)

Na dva roky covidové pandemie navázala bezprecedentní invaze Ruska na Ukrajinu a v Evropě tak vypukl největší válečný konflikt od konce 2. světové války.

Jeho prvním důsledkem byla největší migrační krize za posledních 70 let. Společně jsme přijali více než 460 tisíc lidí, především žen a dětí, kteří utekli před válkou, a úspěšně je začlenili do naší společnosti. Více než sto tisíc z nich si už našlo zaměstnání.

Dalším přímým důsledkem ruské agrese je nedostatek energií a jejich rostoucí ceny. Zareagovali jsme rychle a zajistili jsme dostatek plynu na tuto zimu – rekordně jsme naplnili zásobníky a zakoupili jsme potřebnou kapacitu v LNG terminálu v Nizozemsku.

Pracujeme na tom, aby měli lidé i firmy dostatek energií, za které nebudou platit násobky toho, co dosud. Jako jedni z prvních jsme dokázali zastropovat ceny energií pro občany, nemocnice, školy a další poskytovatele veřejných služeb. V Evropě jsme vyjednali změny unijních pravidel, díky kterým jsme – opět jako jedni z prvních – mohli zastropovat ceny energií i pro všechny firmy.

Všichni občané i podnikatelé mají díky naší práci jistotu, že energetickou krizi zvládneme. Odolali jsme tlaku populistů na řadu drahých a nefunkčních zásahů do volného trhu a i díky tomu nyní tankujeme za předválečné ceny, zatímco v jiných zemích benzin a nafta zdražují a řidiči na ně musejí stát dlouhé fronty.

Od června jsme do konce tohoto roku také předsednickou zemí Evropské unie. Pro Českou republiku je to skvělá příležitost, abychom byli v Evropě vidět a slyšet. Podařilo se nám přijmout řadu evropských řešení vysokých cen energií, která budou mít pozitivní dopad na všechny naše občany, dokázali jsme vyjednat mnoho věcí, které analytici označovali jako nemožné. V říjnu jsme uspořádali na Pražském hradě první summit Evropského politického společenství – neformální setkání, které započalo novou formu spolupráce zemí Evropy.

Už nyní vím přesně, čemu se musíme věnovat příští rok a v dalších letech, abychom posunuli Českou republiku mezi nejúspěšnější země světa. Věřím, že to společně dokážeme.

Děkuji vám za vaši důvěru.

Petr Fiala

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články