Občané podepisují petici za odstranění Koněva, chtějí ji předat zastupitelům

FB, archiv

Téma číslo jedna končícícho léta, tedy problém se sochou maršíla Koněva na Praze 6, se dostal do další fáze. Vznikla petice za odstranění sochy a její iniciátoři chtějí podpisy předat zastupitelům z Prahy 6, která má věc v kompetenci.

„Existence pomníku maršála Koněva je trvalým prodlužováním komunistické lži – původní důvod pro vztyčení pomníku, totiž že „Vojska pod jeho vedením zachránila 9.5.1945 Prahu před zničením“, je prokazatelně v rozporu s realitou, neboť kapitulaci německých jednotek v Praze přijal již 8. května vojenský velitel Prahy generál Kutlvašr,“ stojí v textu petice.

Socha, která zde stojí od roku 1980, podle názoru tvůrců petice není žádným poděkováním za osvobození, ale pouze symbolem podřízenosti Československa Sovětskému svazu. V textu jsou také vyjmenovány Koněvovy neblahé činy, které jsou velmi zásadní.

„Výše uvedená zvěrstva nelze nijak omlouvat poukazováním na to, že Koněv byl „pouze voják“, který musel plnit rozkazy. Naopak, Koněv byl již od 30. let důležitou oporou bolševického režimu; od roku 1937 byl poslancem Nejvyššího sovětu, o dva roky později kandidátem ÚV KSSS, to vše díky osobní ochraně ministra obrany Vorošilova i díky tomu, že v době nejzběsilejších stalinských čistek donášel na své spolupracovníky i velitele, včetně Vasilevského a Žukova,“ stojí v petici spolu s návrhem, aby byl na místo sochy nainstalován památník věnovaný všem, kdo se v roce 1945 podíleli na osvobození Prahy.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected].com

Revue Forum Banner