Na webových stránkách města Litomyšl položil občan Radek Tesař starostovi Danielu Brýdlovi dotaz na plánovaný příjezd premiéra Andreje Babiše v době, kdy se konají Gastronomické slavnosti M. D. Rettigové. Pan Tesař – stejně jako mnoho jiných – s návštěvou předsedy vlády a zvláště s jeho vystoupením přímo na akci nesouhlasil. A jak se dozvěděl, právě kvůli jednoznačné atmosféře Babiš nakonec nikam nejede.

Pan Tesař se dozvěděl, že Babiš měl do města přijet 18. května. „Pevně věřím tomu, že představitelé města ani ostatní pořadatelské subjekty neumožní p. Babišovi vystoupit na pódiu v rámci těchto slavností. Bez ohledu na to, kdo preferuje jakoukoliv politickou stranu, si myslím, že by trestně stíhaný člověk s velice nejasnou minulostí, byť je to premiér země, neměl dostat k dispozici veřejný prostor, který chce očividně využít/zneužít pro předvolební mítink nebo kampaň (slovo, které často používá) své strany,“ napsal Tesař.

Občan Litomyšle dále zmiňuje, že slavnosti by měly zůstat apolitické a že právě na ně chce Babiš přijet proto, že vzhledem k volebním preferencím by pravděpodobně na běžný mítink mnoho lidí nedorazilo.

Odpověď starosty Brýdla je poměrně překvapivá – Babiš vůbec nepřijede. Premiérovu týmu, který návštěvu organizoval, totiž napsal, že Litomyšl je město pravicově naladěné, protizemanovské a navíc zde ani o přízeň voličů neusilovalo hnutí ANO, jelikož nedokázalo sestavit kandidátku.

„Proto se trochu bojím, že se návštěva pana premiéra – a obzvlášť v této dost rozjitřené době – setká s velkou nevolí veřejnosti, máme ohlášené i demonstrace. Já osobně to vnímám tak, že z titulu své funkce se s premiérem ČR sejít mám, byť i mé politické názory jsou jiné, ale organizátoři vyjádřili velkou obavu o odliv místních sponzorů a poškození celé akce. Asi by tedy – a to zejména vůči Gastroslavnostem samotným – nebylo vhodné, aby pan premiér vystoupil na pódiu, neboť máme velikou obavu, že se to obrátí proti slavnostem samotným,“ stojí v dopise.

A Babišův tým od návštěvy na základě těchto slov raději ustoupil. Starosta ještě dodává, že by se z titulu své funkce s premiérem samozřejmě sešel, ač má jiné politické názory.

„Svatým právem ostatních Litomyšlanů by bylo využít všech možností garantovaných Ústavou a vyjádřit svůj pozitivní či negativní pohled na návštěvu premiéra Andreje Babiše. Nicméně jsem moc rád, že nakonec nebudeme muset řešit celou tuto záležitost, ale můžeme se v klidu sejít na Gastroslavnostech bez politických šarvátek a užít si tyto krásné a již tradiční svátky jídla a pití,“ dodává Brýdl.

Revue Forum Banner
Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora