Občané vylepšili věnec od prezidenta. Ruský a čínský slouha, připsali na něj

Jenny Nowak

Věnec od Miloše Zemana obětem komunismu byl spontánně doplněn nápisem. | FOTO: Jenny Nowak

U Památníku obětem komunismu na pražském Újezdě se v den 70. výročí justiční vraždy Milady Horákové střídá jedna vzpomínková akce za druhou. Největší a nejpompéznější ze všech bylo bezesporu oficiální kladení věnců poslaných mnoha institucemi v čele s vládou a prezidentem. Ke stuhám s nápisem „Miloš Zeman, prezident republiky“ ale přibylo i jiné, zcela spontánní oznámení: Ruský a čínský slouha. A ani zahájení nebylo úplně standardní.

Na prostranství před památníkem byla připravena nejen Česká televize a další média, ale i plno hostí a profesionální výkonná zvuková aparatura, takže ještě před začátkem musela proběhnout zkouška. Mikrofonu se chopil mladý muž a zahlaholil: „Zkouška, zkouška zvuku, jedna, dvě… komunisti jsou sv*ně, zkouška zvuku.“ Inu, konverzační příspěvek podle příručky Gutha-Jarkovského to jistě nebyl, ale na druhou stranu zase je třeba mluvit pravdu. Ne?

Vojáci v parádních uniformách už dlouho před začátkem vyskládali na cestu řadu věnců připravených k pozdějšímu slavnostnímu položení. Mezi nimi i honosný věnec od Miloše Zemana. Bývalého komunisty, který v minulých letech navštívil sjezd KSČM, kde přítomné oslovil soudružky a soudruzi, který zve komunisty do Lán, kde je hostil dokonce přímo ve výroční den sovětské okupace, 21. srpna, kdy si občané na náměstích připomínali rok 1968 a zvěrstva komunistického režimu. Dnes tedy poslal věnec pro změnu obětem komunismu. Či spíš jeho kancelář vedená kancléřem bez prověrky, protože usoudili, že by měli. On sám se pochopitelně neobtěžoval.

A přestože se na prostranství pohybovalo „půl armády i s velením“, nějak se na prezidentském věnci ocitl doplňující nápis. Ukázalo se, že všichni zjevně nejsou nadšení z divadýlka, kdy se hlava státu v zastoupení jakože sklání před oběťmi komunistů, zatímco ve skutečnosti nepokrytě slouží nejen brutální komunistické diktatuře Číny, ale i politice Kremlu. Lístek s textem oznamujícím, že český prezident je slouhou těchto mocností, se na věnci ocitl nenápadně, aniž by přítomné vojsko cokoli zpozorovalo. Asi zase tak bděle nehlídali…

Pavel Hofman

A nemohl chybět ani věnec od Úřadu vlády České republiky. ANO, od té vlády držené u moci a podporované komunisty a vedené bývalým agentem komunistické Státní bezpečnosti. Komunisté naší vládě ani v nejmenším nevadí, vždyť bez nich by ani nevládla. Takže za nimi ministryně financí pokorně dochází do jejich sídla jednat o rozpočtu. Bolševici si diktují podmínky a jsou stále drzejší. Celorepubliková připomínka nezpochybnitelného faktu, že Milada Horáková byla zavražděna komunisty, je podle vrchního bolševika soudruha Filipa (který dříve byl agent Falmer) rozdmýcháváním nenávisti… Ovšem když máme to velké výročí, vláda musí – aby se neřeklo – zcela v duchu orwellovského „doublethinku“ pompézně uctívat oběti komunismu. Pokrytectví non plus ultra. Jediné, co je na tom potěšující, je fakt, že jak je vidět, zdaleka všichni občané jim to „nežerou“. A že jich přibývá.

Autorka je řadovou členkou TOP 09.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner