Občanští demokraté uctili památku Milady Horákové 

ODS

Předseda ODS Petr Fiala | FOTO: ODS

Občanští demokraté uctili památku obětí komunismu u příležitosti 70 let od justiční vraždy Milady Horákové. Předseda ODS Petr Fiala a předseda Senátu Miloš Vystrčil se zúčastnili pietního shromáždění k uctění památky obětí komunismu, další občanští demokraté se účastnili obdobných akcí po celé zemi. ODS na budově hlavní kanceláře také pověsila černý prapor a banner, který dnešní den připomíná.

„Památku Milady Horákové, kterou zavraždili komunisté, si připomínám každý rok v pankrácké věznici. Letos se tam pietní shromáždění nemůže konat, připomněli jsme si všechny oběti komunismu u památníku pod Petřínem. Nebezpečí totality existuje vždy, musíme mu aktivně čelit,“ řekl během pietního aktu předseda ODS Petr Fiala. Podle něj je komunismus zločinný režim, a to všude na světě, kde se dostal k moci.

„Odkaz popravených vězňů komunistického režimu a všech, kteří trpěli kvůli komunistickému režimu, je trojí. Za prvé nám připomíná zrůdnost komunistického režimu. Za druhé nám říká, že hodnoty jako pravda, spravedlnost, demokracie a poctivost mají vyšší cenu než život, to je případ např. Milady Horákové. Ta třetí zpráva nám říká, že pokud se chceme vyvarovat opakovaných chyb nebo opakovaného podlehnutí nějakým slibům a totalitním režimům, musíme dobře znát historii, aby se již neopakovala,“ připojil ve svém vystoupení předseda Senátu Miloš Vystrčil. 

ODS

Předseda Senátu Miloš Vystrčil

ods

Sídlo Občanské demokratické strany

 

Pietní akt doprovázel zvukový záznam výroků ze soudního procesu s Miladou Horákovou a dalšími obžalovanými. Zazněla například řeč tehdejšího prokurátora Josefa Urválka a slova soudce, když vynášel rozsudek smrti.

„Ona vlastně obětovala svůj život za pravdu, poctivost a spravedlnost,“ řekl Vystrčil novinářům k památce Milady Horákové. „My si připomínáme zrůdnost komunistického režimu jako celku a těch popravených bylo téměř 250,“ uvedl. Řekl také, že současná KSČM se dostatečně nedistancovala od toho, co se stalo v 50. letech. „Ještě smutnější je, že tato komunistická strana dneska podporuje současnou vládu,“ dodal.

„Důležité je připomínat si oběti komunismu i z toho důvodu, aby se už totalita neopakovala,“ řekl předseda ODS a místopředseda Sněmovny Petr Fiala. Také on poukázal na to, že o podporu nynější KSČM se opírá současná vláda.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner