Občanům postiženým výbuchem ve Vrběticích stát vyplatil již 13,7 milionu Kč

Zničený muniční sklad ve Vrběticích (ČTK)

Zničený muniční sklad ve Vrběticích | FOTO: ČTK

Obyvatelé obcí, které byly zasaženy výbuchy v muničním skladu ve Vrběticích, mohou již měsíc žádat o jednorázové odškodné. Ministerstvo vnitra zatím přijalo 6768 takových žádostí a 2193 jich již stačilo posoudit. Mezi obyvatele postižených obcí rozdělilo přibližně 13,7 mil. Kč.

Již měsíc platí speciální zákon „lex Vrbětice“, na jehož základě mohou obyvatelé obcí z okolí Vrbětic žádat o jednorázové odškodnění za újmu, kterou utrpěli kvůli výbuchům v areálu muničního skladu. Tento teroristický čin přisuzují tajné služby ruským agentům.

Na ministerstvo vnitra přišlo k poslednímu lednovému dni celkem 6768 žádostí o odškodnění, z nichž 2193 již resort posoudil, a vyplatil celkovou částku 13 690 508 Kč.

()

„Necelých 14 milionů Kč, které jsme zatím proplatili, je výsledek skvělé spolupráce starostů dotčených obcí, Sdružení místních samospráv a pracovníků ministerstva vnitra. Všem patří za jejich práci velký dík,“ prohlásil ministr vnitra Vít Rakušan.

Prvotní nápor žadatelů se v průběhu měsíce zpomalil. Na počátku ledna dostávalo ministerstvo vnitra stovky obálek denně, v současné době to jsou již jen desítky žádostí. Jsou však mezi nimi i obálky s několika žádostmi poslanými najednou, typicky se jedná například o společně zaslané žádosti rodinných příslušníků.

Aby obyvatelé na odškodnění dosáhli, je třeba splnit zákonný předpoklad, jímž je přihlášení k trvalému pobytu v Bohuslavicích nad Vláří, Haluzicích, Lipové, Slavičíně nebo Vlachovicích mezi 16. říjnem 2014 a 13. říjnem 2020. Čas na podání žádosti mají obyvatelé těchto obcí až do 30. června letošního roku. Ministerstvo vnitra navíc připravilo videonávod, který jim s vyplněním žádosti pomůže.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]