Obdivuhodně odvážná žena, napsal Klus v gratulaci Filipové. Nepřeháněl

Tom Rimpel

Demonstrantka Jana Filipová po pátečním čtení rozsudku | FOTO: Tom Rimpel

Demonstrantka Jana Filipová, jíž v pátek soud přiznal nárok na omluvu Andreje Babiše za nepravdivé výroky o placených demonstrantech stejně jako náhradu nákladů soudního řízení, se podělila o radost z gratulace Tomáše Kluse. Populární zpěvák o ní hovoří jako o „obdivuhodně odvážné ženě“. To se může zdát nadnesené, Klus ale v tomto případě ani v nejmenším nepřehání.

archiv

Krátce po vynesení rozsudku Janu Filipovou potěšila gratulace od populárního zpěváka.

Filipová, která provozuje koloniál na malém městě, sporem s premiérem – jehož aparát už v minulosti zjevně zneužil svou moc vůči podnikatelům – měla důvod se domnívat, že kromě soudních výdajů riskuje i úřední šikanu. Odvaha ani hrdinství, jak známo, nevychází z absence strachu – ten neznají jen psychopati –, ale z jeho překonání. A přesně to Jana Filipová udělala, a to vše kvůli obraně cti své i desetitisíců druhých.

Tom Rimpel

Velmi důležitá je ta okolnost, že Filipové neubralo nic z jejího odhodlání ani to, jak široce Babiš svou pomluvu adresoval, když mluvil jen o demonstrantech, z nichž ale žádného konkrétního nejmenoval. „Demonstranti“, to je poslední dobou zejména ve vztahu k Andreji Babišovi, široký pojem. Taková formulace při pomyšlení na časově náročnou agendu, jakou soudní spor představuje, navíc spojenou s nepohodou před kamerami, přímo svádí k tomu jeho nehorázný výrok nakonec přehlédnout.

O vypětí, jakým Filipová při ještě neskončeném sporu (Babiš se zatím neomluvil a verdikt je prvoinstanční a nepravomocný) zakusila, svědčily i slzy štěstí, jimž se neubránila při čtení rozsudku.

A ještě jedna věc ukazuje na jedinečné odhodlání a odvahu Filipové. Mezi tisíci obyvateli městečka, přesněji však městysu, kde žije, se jí zdaleka nedostalo tolik přímých povzbuzení, s kolika by běžně mohli počítat případní odvážlivci z velkoměst. I to je potřeba mít na paměti při oceňování jedinečného občanského postoje Jany Filipové.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner