Přecházíme z poválečného do předválečného světa a během příštích pěti let bychom mohli být svědky toho, že konflikty zahrnující Rusko, Čínu, Írán a Severní Koreu propuknou na mnoha různých místech. „Zeptejte se sami sebe s ohledem na dnešní konflikty ve světě: Je pravděpodobnější, že se jejich počet zvýší, anebo sníží?“ zeptal se v pondělí britský ministr obrany Grant Shapps.
Obsáhlý projev pronesl v sídle Lancaster House v centru Londýna. Učinil tak symbolicky na stejném místě, na kterém před 35 lety, krátce před pádem železné opony, hovořila tehdejší britská premiérka Margaret Thatcherová o uvolňování vztahů mezi Západem a Východem. Zatímco její projev podle něj odstartoval období, které západní země pokládaly za příležitost k dosažení globální stability a míru, ten jeho nyní oznamuje, že éra klidu končí a Británie i celý Západ se na to musí připravit.
Jak Shapps uvedl, západní země v posledních desetiletích předpokládaly, že po konci studené války je možné minimalizovat své obranné schopnosti, protože bezpečnostní rizika se snížila, ale ne všichni na globální scéně to vnímali stejně. „Konflikty samozřejmě nezmizely. Ale bez velké mocnosti ohrožující kontinent se zdálo, že mír je za rohem. Každý to však takto nechápal. Naši protivníci se mobilizovali. Agresivní autokratický stát chystal comeback. Když mu prošla ilegální anexe Krymu v roce 2014, Putin o osm let později zahájil brutální invazi na Ukrajinu. A zatímco Rusko pokračuje ve svém ilegálním tažení na Ukrajině, Čína vyhodnocuje, zda Západ ztrácí trpělivost,“ řekl Shapps.
K Rusku a Číně se podle něj připojily nové jaderné mocnosti a také mocnosti, které se zanedlouho jadernými stanou. Severní Korea hrozí navyšováním svého jaderného arzenálu. „A pak je tu Írán, jehož obohacený uran dosáhl 83,7%, úrovně, pro kterou neexistuje civilní využití,“ upozornil ministr.
„Dříve, za časů studené války, panovalo přesvědčení, že máme co do činění s racionálními hráči. Ale tyto nové mocnosti jsou mnohem nestabilnější a iracionálnější. Můžeme skutečně předpokládat, že strategie jaderného odstrašení, která zastavila války v minulosti, je zastaví i v budoucnu, když ji uplatníme na Íránské revoluční gardy nebo na Severní Koreu? Obávám se, že ne,“ podotkl Shapps.
Britský ministr obrany však hovořil také o tom, jak se stávající konflikty promítají do života v samotné Británii. Zmínil hybridní ruské snahy na území Spojeného království, teroristické i kybernetické útoky, které mají ruský a čínský rukopis, možné využití masové migrační vlny k nahlodání stability země a také nejnovější údery iránských spojenců Húsíů na lodě v Rudém moři, které silně poškozují hospodářství jeho země. Británie totiž 90 procent svých obchodů realizuje právě po moři.
Shapps také zdůraznil neochvějnou podporu Ukrajiny, které Británie minulý týden slíbila dosud největší balíček pomoci ve výši 2,5 miliardy liber. Zároveň řekl, že britské výdaje na obranu měly co nejdříve dosáhnout 2,5 % HDP. „Nyní je však čas, aby všechny spojenecké a demokratické země světa udělaly totéž: zajistily růst svých výdajů na obranu,“ vyzval ministr s tím, že jedině pevné obranné spojenectví zemí Západu dokáže vzdorovat nastupujícím globálním hrozbám.