Bez možnosti dotazů. Bez diskuze s opozicí, zkritizovala na sociální síti X exministryně financí a předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová postup vlády při rozhodování o nákupu stíhaček F-35. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) ale podle vlastních slov opozici zvala k debatě na generální štáb. Před schůzkou ale pozvaní svoji účast odřekli a jako náhradu za sebe poslali poslance Kubíčka, Růžičku a předsedu výboru pro obranu Metnara. „Seděli jsme s vašimi kolegy téměř 3 hodiny. Všechny dotazy jsme jim tam zodpověděli,“ dodala Černochová.
„Bez možnosti dotazů. Bez diskuze s opozicí. S termínem dodání 12 let. V den, kdy schvalují rozpočet postavený na největším zvýšení daní v historii a tupých škrtech ve školství, vědě a investicích. Symboličtější aranžmá pro oznámení nákupu stíhaček za 150 miliard korun nevymyslíte,“ zkritizovala na sociální síti X postup vlády při rozhodování o nákupu amerických stíhaček F-35 Alena Schillerová.
Nákup 24 amerických letounů F-35 vláda schválila ve středu. Česká republika na nákup vynaloží celkem 150 miliard korun. Částka podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) obsahuje i veškeré výdaje na přípravu provozu v Česku. První budou hotovy v roce 2029, všech 24 strojů bude v Česku do roku 2035. Americké bojové letouny nahradí 14 pronajatých stíhaček JAS-39 Gripen a do budoucna i 24 letounů L-159. Půjde nejspíš o nejdražší armádní nákup moderní historie, dosud jím byl nákup švédských pásových bojových vozidel pěchoty CV90 za zhruba 60 miliard korun.
Na středečním jednání vláda schválila i rozpočet státního rozpočtu pro příští rok. Hospodařit by měl s příjmy 1,94 bilionu korun a s výdaji 2,192 bilionu korun. Schodek bude 252 miliard korun. Příjmy i výdaje se proti návrhu ministerstva financí z konce srpna zvýšily o 19 miliard korun. Rozpočet dostanou k posouzení poslanci, v prvním čtení by ho měli projednávat koncem října.
„Vždyť jsem před třemi týdny zvala na podrobnou a odbornou debatu na generální štáb vás, pana místopředsedu Havlíčka, pana předsedu výboru pro obranu Metnara a pana předsedu ANO Babiše,“ reagovala na kritiku exministryně financí šéfka resortu obrany Černochová. „Termín i čas jsme si všichni odsouhlasili. Těšila jsem se na vás. Pak jste mi před schůzkou oznámili, že posíláte místo sebe pana Kubíčka, Růžičku a Metnara. Respektovala jsem vaše rozhodnutí,“ dodala s tím, že debata na generálním štábu trvala tři hodiny. „Všechny dotazy jsme jim tam zodpověděli,“ uzavřela Černochová na sociální síti X.
Předsedkyni poslaneckého klubu ale odpověď ministryně Černochové nestačila. „Jestli jste si tím jedním jednáním udělala u kolonky diskuse s opozicí fajfku, tak to vysvětluje mnohé,“ pokračovala v kritice vlády. „Je to stále stejné, pochybnosti mají odborníci, pochybnosti má opozice, výbor jste obešla úplně. Dnes se projednával daňový balíček, kterým zvýšíte daně všem občanům a zdražíte jim životy. Schvalujete dnes rozpočet, kterým seškrtáte většinu resortů a země tak bude stagnovat. A ve stejný den schválíte, bez širší odborné diskuse, bez zvážení dalších možností, narychlo a netransparentně tuto obří zakázku,“ doplnila Schillerová.
Například ale podle prezidenta Petra Pavla, který dříve působil jako náčelník generálního štábu a mezi roky 2015 a 2018 působil ve funkci předsedy vojenského výboru NATO, je nákup letounů F-35 dobrou volbou, pokud Česko chce zajistit kvalitní obranu občanům i spojencům a pro vojenské letectvo něco, co je na špičce současných technologií.
F-35 podle něj nejsou pouze bojové letouny, ale komplexní systém, který může dělat průzkum, zajišťovat spojení, navádět palbu pozemních prostředků a celou řadu dalších úkolů. „Vláda představila plán, jak na tento nový systém zajistit finance, a armáda má jasno o jeho plnohodnotném zařazení do moderního způsobu vedení obrany,“ dodala hlava státu pro ČTK.
Stejně tak je nákup letounů F-35 důležitý i podle současného náčelníka generálního štábu Karla Řehky. Nákup navíc podle něj neoslabí žádný jiný projekt modernizace armády, prioritou číslo jedna zůstává výstavba těžké brigády.
Nákup amerických letounů a připojení se ke spojencům, kteří letouny F-35 využívají, je podle ministryně Černochové signálem pro spojence i pro potenciální agresory. Součástí nákupu letounů F-35 bude 14 projektů průmyslové spolupráce, zapojeno má být podle ředitelky sekce průmyslové spolupráce ministerstva obrany (MO) Radky Konderlové 13 podniků a univerzit. Celková hodnota projektů dosáhne podle ní 15,3 miliardy korun, dohody mají být uzavřeny nejpozději v den podpisu smlouvy s USA.