Andrej Babiš ovládá bravurně jeden trik. Dokáže jedním směrem ukázat hodnou tvář a druhým směrem zuřivě dupat po lidech, kteří se mu pletou do cesty. A po něm to tak dělá celá jeho mocenská kamarila, která obsadila ministerstva, státní správu a také jeho následovníci na regionální úrovni. 

Zatímco na evropské scéně Babišovo hnutí předstírá liberální image a zařadilo se v Evropském parlamentu do frakce ALDE (liberálové a demokraté pro Evropu), zjednodušeně řečeno, sdružení evropských pravdoláskařů, jeho čeští voliči jsou vesměs ti nejprostší frustráti, kteří si od vlády Babiše slibují pevnou ruku a to, že zadupe do země demokraty. 

Andrej Babiš neměl v hlavě žádný myšlenkový a programový koncept, podle nějž by nabídl společnosti buď vyšší zaopatřovací roli státu, nebo naopak nižší daně. Jeho ignorace pravo-levého dělení politiky mu umožňuje říkat, že je pro všechny. Stejně ale nakonec reálně vykonává politiku určitého konkrétního směru. Babišův směr je jasný: Je to více moci státu, neboli více moci sobě. Stát, který dupe po podnikatelích, je vždycky stát neliberální a direktivní. Tím se blíží někdejšímu socialistickému státu, který byl postavený na ryzím autoritářství.

Daňový džihád a likvidace desítek firem prostřednictvím zajišťovacích příkazů finančních úřadů je klasickým prostředkem státní šikany. Výsledky soudů přitom ukazují, že ve 40 procentech se Babišův stát „spletl“. Anebo se nespletl a šel přímočaře po lidech, kteří podnikají ve stejném oboru jako předseda vlády? To zůstane nezodpovězenou otázkou. Jisté ale je, že obětí Babišovy autoritářské byrokracie přibývá.

Další skupinou obětí Babišovy moci jsou podnikatelé, kterým se náš premiér ještě v roli soukromého podnikatele rozhodl ukrást firmu anebo je prostřednictvím insolvenční šikany dostat na kolena. Poté co se stal premiérem, roli šikanujícího několikrát převzalo státní zastupitelství. Jistě, vše probíhá formálně podle procesních pravidel. Až na jednu okolnost. A tou je vehementní snaha dostat někoho za každou cenu do vězení, i když se to už třeba pět let nedaří.    

Časopis Revue FORUM a deník FORUM 24 ve spolupráci s kolegy z webu Hlídacípes.org mapují důsledky arogantního postupu struktur Babišovy moci a zaznamenávají oběti Babišova režimu. Máme za to, že po roce 2013 se Česká republika od liberálního režimu a těžce se prosazující vlády zákona vrhla nazpět do zaostalého autoritářství, s nímž chtěla naše společnost po roce 1989 skoncovat. Máme je tu zase. Neomalené a arogantní úředníky a estébáky, kteří likvidují lidem životy.

Komu sebrali střechu nad hlavou?

Kdo skončil ve vězení, když neodevzdal svou firmu?

Jak skončil úředník, který chtěl kontrolovat Agrofert?

Které firmy se podařilo zničit jedním rozhodnutím finanční správy a proč?

Mapujeme všechny tyto osudy. Přečtěte si o nich v aktuálním vydání Revue FORUM, které najdete v trafikách od pondělí 12. listopadu, případně objednávejte ZDE

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora
Pavel Šafr
Pavel Šafr
Šéfredaktor deníku FORUM 24
Další články autora