Obětí ruské agrese na Ukrajině se staly miliony civilistů, řekl na zasedání Rady bezpečnosti OSN Griffiths

Martin Griffiths (UN Geneva, se souhlasem)

Martin Griffiths | FOTO: UN Geneva, se souhlasem

Ruská brutální agrese vůči Ukrajině během rok trvajících bojů poznamenala životy nejméně sedmi milionů civilních osob, prohlásil náměstek generálního tajemníka OSN pro humanitární záležitosti Martin Griffiths na zasedání Rady bezpečnosti. Struktury OSN od začátku války poskytly pomoc nejrůznějšího charakteru již 15,8 milionu lidí. Například zimní oblečení letos obdrželo přes 1,3 milionu lidí.

„Ukrajinský lid udivuje svět svou odolností navzdory smrtícímu násilí, výpadkům proudu, energetickým škodám v kruté zimě a explozím. A toto násilí nevykazuje žádné známky polevování,“ uvedl Martin Griffiths, podle něhož tragédie pokračuje a odvíjí se bez konce.

Podivní "spojenci" Vladimir Putin a Viktor Orbán (Kremlin.ru / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0)

Ve svém proslovu na Radě bezpečnosti OSN připomněl, že humanitární pomoc potřebuje 17,6 milionu lidí, tedy téměř 40 procent obyvatel Ukrajiny. Podle potvrzených údajů, jimiž OSN disponuje, bylo prokazatelně zabito již více než 7 tisíc civilistů a téměř 5,3 milionu Ukrajinců bylo donuceno opustit své domovy a odejít do jiných částí Ukrajiny, mnoho z nich je v kolektivních centrech. Okolo 8 milionů lidí pak odešlo do zahraničí, nejčastěji do sousedních zemí. „Nesčetné množství lidí se na Ukrajině skrývá ve sklepích celé dny a týdny a chrání se před bombami,“ připomněl tristní situaci obyvatel napadené země.

Jak vyplynulo z jeho projevu, poskytly struktury OSN od začátku války pomoc nejrůznějšího charakteru již 15,8 milionu lidí. Například zimní oblečení letos obdrželo přes 1,3 milionu lidí.

OSN na Ukrajinu dodává i topná zařízení, tuhá paliva i stavební materiál, přestože to nestačí nahradit tepelnou infrastrukturu záměrně ničenou ruskými okupanty. „To vše a mnohem více dělají pro své lidi samotné ukrajinské úřady, ukrajinská vláda, národní i místní orgány,“ zdůraznil Griffiths.

Jak připomněl, nemá OSN možnosti ani schopnosti, jak překročit demarkační linii, takže pomoc obyvatelům na okupovaných územích Doněcka, Luhansku a Krymu není možná. „Navzdory opakovaným pokusům a jednáním s Ruskem jsme nesměli vypustit již připravené konvoje přes demarkační linii,“ dodal náměstek Griffiths.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články