Objev roku, zpěvačka Annabelle: Jsem riskantní investice

(Beata Mathe)

FOTO: Beata Mathe

Ta dívka během letošního vyhlášení hudební cen Anděl levitovala nad hlavami diváků a mnozí z nich ji viděli poprvé. Ovšem, zřejmě ne naposled: Annabelle, vlastním jménem Anna Žitniková, vyhrála ten večer kategorii Objev roku, a kdo ji slyšel zpívat, nemohl proti tomu říct ani popel. Nadaná dívka začínala zpívat na ulici, ale záhy podepsala smlouvu s vydavatelstvím Universal. Pro mě, člověka, jemuž táhne na šedesát, byl rozhovor s ní zajímavý vhled do uvažování čtyřiadvacetileté zpěvačky, která se rozhodla splnit si svůj sen o popové hvězdě a jde si za ním – naprosto důsledně, racionálně a přiznaně. Což v Česku není zvykem.

Co pro vás prakticky znamená Anděl v kategorii Objev roku?

Měla jsem velkou radost, samozřejmě, a když nic jiného, je to i taková cena pro média a třeba důvod se mnou udělat rozhovor. Co se týče poslechovosti mých streamů, tam se to zatím neprojevilo, ale doufám, že v branži mi to zjedná nějaký respekt.

Soudě podle toho, co o vás čtu, směřuje sto procent vašeho snažení k tomu, prosadit se svými písněmi v zahraničí. Přemýšlela jste někdy, proč muzikanti o generaci starší, jako byli třeba mimořádně úspěšné kapely jako Lucie nebo Buty a zpěváci jako Janek Ledecký anebo Lucie Bílá tuhle potřebu nikdy neměli?

Rozumím tomu, byla to jejich volba. Tím, že zpívali česky, mohli komunikovat na omezeném trhu v Česku, na Slovensku, možná v Polsku. Co vím, teď se tam pokoušejí prosadit čeští rapeři, protože ten jazyk je podobný, a docela se jim daří. Ale jinak Lucie, to je samozřejmě česká klasika. Co se týče toho prorazit venku, je to oříšek i pro mou generaci. Mívám pocit, že ve společnosti i v nahrávacích firmách panuje v tomhle ohledu velká skepse. Po cenách Anděl jsem dělala rozhovor pro DVTV a i ten pan redaktor reagoval tak trochu podrážděně na to, že chci dělat pop a chci se s ním v první řadě dostat do zahraničních playlistů. Vlastně jsem se musela obhajovat za to, že to vůbec chci zkusit. Každý mi říká, že to bude těžké, ale já přece netvrdím, že to bude lehké. Říkám, pojďme vymyslet, jak na to.

Máte smlouvu s vydavatelstvím Universal, a to má přece už v názvu ambici pomoc…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články