Objevil se další kmen covidu. Na jihoafrickou mutaci možná nebude účinkovat vakcína

Ilustrační foto  (pixabay.com)

Ilustrační foto | FOTO: pixabay.com

Velké pochybnosti okolo účinnosti vakcíny, kterou se v současnosti očkuje v mnoha zemích na světě, nyní ještě zesílily. Po rozjitřené debatě o tom, zda bude látka působit proti mutaci viru, která se objevila ve Velké Británii, přišla podle deníku New York Post další znepokojivá zpráva. 

Nový, zatím neznámý kmen koronaviru, který se v prosinci podařilo identifikovat v jižní Africe, je totiž pro odborníky velkou neznámou. John Bell z Oxfordské univerzity připouští, že by vakcína od společnosti Pfizer ani ta od firmy AstraZeneca nemusela na novou mutaci fungovat.

„Pokud chcete vědět můj vnitřní pocit, myslím, že vakcína bude účinná proti kmenu z Kentu, ale o tom jihoafrickém to říct nemohu. Podle mého je nad tím velký otazník,“ řekl vědec deníku Daily Mirror.

Zároveň však uklidnil možnou paniku. „Myslím, že je nepravděpodobné, že tyto mutace úplně ignorují účinky vakcín. Ty reziduální zůstanou,“ sdělil Bell deníku The Sun. „Každý by měl zůstat klidný,“ dodal s tím, že pokud bude na mutace třeba vyvinout novou vakcínu, měla by to být otázka zhruba šesti týdnů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]