Tuzemští drobní živnostníci a provozovatelé menších obchodů mají opět o pořádnou starost navíc. Jmenuje se zákon o zákazu dvojí kvality potravin. Ten měl původně vést k nápravě situace, kdy je z Česka „odpadkový koš Evropy“, jelikož Češi kupují v obchodech v řadě případů méně kvalitní, resp. více šizené potraviny, než jaké si pod stejným obchodním označením a ve srovnatelném obalu pořídí třeba Němec, Francouz nebo Švýcar.
Jenže ministerstvo zemědělství napsalo návrh zákona tak, že může vést až k likvidaci malých obchodů, včetně „obchůdků na vsi“, kde žádný další takový není. Hrozí tak, že zejména dotčení vesničané, často starší lidé, budou muset za nákupem dojíždět.
Podle návrhu zákona, který ministerstvo koncem loňského roku poslalo do Sněmovny, má totiž právě i „obchůdek na vsi“ nést vedle výrobce odpovědnost za to, že ve stejném obalu se za hranicemi České republiky prodává kvalitnější potravina, ať už lepší čokoláda nebo méně šizený džus. Pokud si to „obchůdek na vsi“ nepohlídá, hrozí mu pokuta až 50 milionů korun. Něco takového si přitom samozřejmě nijak pohlídat nemůže.
Sněmovní zemědělský výbor, který návrh zákona již projednával, odmítl pozměňovací návrh, aby konečný prodejce odpovědnost za nepatřičnou dvojí kvalitu výrobku nenesl a měl ji jen výrobce, resp. ten, kdo může výrobu potravin nějak ovlivnit (např. řetězec, jenž prodává zboží pod vlastní značkou).
Návrh zákona ovšem kritizuje už i Brusel. Pokud navrhovaná legislativa projde, v krajním případě mohou kvůli pokutám skončit v ČR četné malé obchody, často ty vesnické. Jejich provozovatelé raději půjdou pracovat jinam, někam, kde nehrozí tak závratné pokuty za něco, co nemohou ovlivnit.
Autor je hlavním ekonomem CZECH FUND.