Obrátí se zákon o dvojí kvalitě potravin proti zákazníkovi?

Ekonom Lukáš Kovanda, NERV (lukaskovanda.cz)

Ekonom Lukáš Kovanda, NERV | FOTO: lukaskovanda.cz

Tuzemští drobní živnostníci a provozovatelé menších obchodů mají opět o pořádnou starost navíc. Jmenuje se zákon o zákazu dvojí kvality potravin. Ten měl původně vést k nápravě situace, kdy je z Česka „odpadkový koš Evropy“, jelikož Češi kupují v obchodech v řadě případů méně kvalitní, resp. více šizené potraviny, než jaké si pod stejným obchodním označením a ve srovnatelném obalu pořídí třeba Němec, Francouz nebo Švýcar.

Jenže ministerstvo zemědělství napsalo návrh zákona tak, že může vést až k likvidaci malých obchodů, včetně „obchůdků na vsi“, kde žádný další takový není. Hrozí tak, že zejména dotčení vesničané, často starší lidé, budou muset za nákupem dojíždět.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Podle návrhu zákona, který ministerstvo koncem loňského roku poslalo do Sněmovny, má totiž právě i „obchůdek na vsi“ nést vedle výrobce odpovědnost za to, že ve stejném obalu se za hranicemi České republiky prodává kvalitnější potravina, ať už lepší čokoláda nebo méně šizený džus. Pokud si to „obchůdek na vsi“ nepohlídá, hrozí mu pokuta až 50 milionů korun. Něco takového si přitom samozřejmě nijak pohlídat nemůže.

Sněmovní zemědělský výbor, který návrh zákona již projednával, odmítl pozměňovací návrh, aby konečný prodejce odpovědnost za nepatřičnou dvojí kvalitu výrobku nenesl a měl ji jen výrobce, resp. ten, kdo může výrobu potravin nějak ovlivnit (např. řetězec, jenž prodává zboží pod vlastní značkou).

Návrh zákona ovšem kritizuje už i Brusel. Pokud navrhovaná legislativa projde, v krajním případě mohou kvůli pokutám skončit v ČR četné malé obchody, často ty vesnické. Jejich provozovatelé raději půjdou pracovat jinam, někam, kde nehrozí tak závratné pokuty za něco, co nemohou ovlivnit.

Autor je hlavním ekonomem CZECH FUND.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]