Obraz Stalina? V pořádku. Putinismus jako fašismus? Na policii s tebou!

Ilustrační foto  (n-tv.de)

Ilustrační foto | FOTO: n-tv.de

Při květnových protestech proti propagandistickým exhibicím ruského motorkářského gangu Noční vlci na území naší republiky drželi demonstranti v rukou nejrůznější transparenty. Jeden z nich v koláži zobrazoval Putina vedle Hitlera s hákovým křížem a byl opatřen nápisem: Putinismus, fašismus, stejná špína, stejný hnus.

Asi jen člověk rozumu dosti mdlého by se mohl domnívat, že právě tento transparent fašismus propaguje a podporuje. Přesto se takový našel. Jeden z mávačů kriminálnickému gangu napojenému přímo na ruského prezidenta Vladimira Putina. Tento hrdina, podle vlastních slov, „na hrobech rudoarmějců“ pateticky odpřisáhl pomstu autorovi transparentu. Na „americkém“ Facebooku nejprve ohlásil, že více je k nalezení na ruské síti Vkontakte (to nepřekvapí), a poté, že podá trestní oznámení. Podal.

Konkrétně na aktivistu Josefa Kuklu, který k dovršení vší absurdity transparent nevyrobil ani nevlastnil, jenom ho chvíli držel. Přesto byl kvůli tomu už přímo na místě, před Olšanskými hřbitovy v Praze, legitimován, policisté ho vyvedli z davu a řešili, zda náhodou nejde o „provokaci“. (Ano, čtete správně – provokaci. Jsme opravdu v roce 2018, nebo už zase úplně jinde?) Dále se též řešilo, jestli se náhodou opravdu nejedná o „šíření nacismu“, jak příslušníci panu Kuklovi řekli. Nato byl propuštěn a vyzván, aby transparent vrátil majiteli. Což učinil. A pokládal to za definitivní konec tohoto bizarního incidentu. Ovšem jen do chvíle, kdy mu přišlo předvolání na policejní služebnu k tzv. podání vysvětlení.

„Jako předmět onoho podání vysvětlení tam stálo: Štádler–prověření oznámení,“ uvedl k tomu Kukla. „Moc moudrý jsem z toho nebyl, ale policista, kterému jsem pak volal, mi sdělil, že na mě jistý pan Josef Štádler podal trestní oznámení. Ve svém facebookovém profilu má uvedeno, že žije v Euro-Bruselsko-Německém protektorátu Böhmen und Mähren a snaží se to změnit,“ dodal ještě.

A nejen jeho zaujalo ještě něco. Označení protestujících aktivistů za „podlidi“.

Kromě naprosté odpudivosti takového vyjádření je ovšem pozoruhodné, že této klasicky nacistické terminologie, již Hitler učinil pilířem své zrůdné doktríny, užívá člověk píšící udání na jiné, že údajně nacismus propagují. Což je takovým pěkným názorným důkazem, že proruští bolševici či komunisté a nacisté k sobě opravdu mají ideologicky nesmírně blízko. (On to nadarmo tenkrát v Německu nebyl národní socialismus.) A tak dotyčný pán či soudruh paradoxně sám potvrdil pravdivost transparentu, který ho tak pohoršil. (Obecně rozšířenou laickou záměnu termínů fašismus a nacismus, objevující se i v této „kauze“, v citacích zúčastněných a v policejním spise, nechme pro tuto chvíli stranou, inteligentní čtenář jistě ví, co je podstatou a co se míní.)

A jak to dopadlo? Naštěstí dobře. „Na policii jsem ukázal detailní fotografii předmětného transparentu, načež jsme se shodli na tom, že o žádném šíření nacismu nemůže být řeči. Docela pěkně jsme si popovídali,“ řekl Josef Kukla redakci FORUM 24. Oficiální vyjádření ještě neobdržel, ale už teď je jasné, že oznámení bude zařazeno jako bezpředmětné.

Tedy spokojenost? Jak se to vezme. Zatímco aktivista je kvůli transparentu nijak neporušujícímu zákon na místě perlustrován a poté předvoláván na policii, policisty přítomné v květnu na Olšanech (a že jich tam bylo) nechaly zcela chladnými dokonce i obrazy Stalina. Paragraf 260 o zákazu podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka už u nás neplatí? Nebo byli jen postiženi momentální slepotou a nic takového neviděli? A bude se ta choroba horšit? Musíme doufat, že ne.

 

 

 

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]