Obrazy malované větrem budou poprvé vystaveny v Ostravě

reprofoto ČT

Obrazy malované větrem | FOTO: reprofoto ČT

Výtvarník Vladimír Merta poprvé vystavuje obrazy, které tvořil s pomocí proudů větru. Díla rodáka z Frýdku-Místku od dneška představuje v ostravské Galerii současné malby v Divadle Antonína Dvořáka, výstava potrvá do 11. května. ČTK to řekla mluvčí Národního divadla moravskoslezského Marcela Bednaříková.

Výstava v Galerii současné malby představí Mertovy obrazy z cyklu Malby větrem, které vznikaly působením proudu vzduchu na zavěšený štětec nad plátnem. Malba se pak uskutečňovala sama od sebe bez kompozičních a estetických představ.

„Esencí takto pojaté tvorby je nepředvídatelnost, náhoda, autentičnost a objektivnost. Je v přímém protikladu k romantickým tvůrčím přístupům zdůrazňujícím emoce a vypjatý individualismus,“ řekl kurátor výstavy Martin Klimeš. Cyklus obrazů Vítr je v Ostravě prezentován poprvé.

Merta studoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti a poté vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze, kde žije a pracuje. Dnes vyučuje v ateliéru Nová média na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni.

„Tvorba Vladimíra Merty je velmi rozmanitá a stále překvapuje novými tématy a způsoby jejich ztvárnění. Patří ke generaci, která v druhé polovině 80. let minulého století razantně vstoupila na českou výtvarnou scénu s uměleckým názorem, který se zcela lišil od oficiálně prosazované linie, ale také od modernistických tendencí vycházejících z 60. let minulého století,“ uvedla Bednaříková.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner