Obří problém pro Babiše. Vyšetřování kauz premiéra dělá z Agrofertu v očích bank rizikového klienta

Andrej Babiš před sídlem Agrofertu (ČTK)

Andrej Babiš před sídlem Agrofertu | FOTO: ČTK

Obrat ve vyšetřování Čapího hnízda, kdy bankéři HSBC ve finále poskytli policii důkazy proti Andreji Babišovi, znovu otevřel zásadní problém premiérova byznysu. Jde o miliardové úvěry, které si holdingové firmy vzaly v bankách, informuje web Neovlivní.cz.

Nejde přitom o samotnou výši úvěrů, které podle posledních zveřejněných čísel dosahují bezmála 40 miliard. Je to vyšetřování v trestních kauzách, které dělá z Agrofertu v očích bank rizikového klienta. Doposud trestní řízení proti premiérovi vedly jen tuzemské úřady. Nově část jeho kauz přebírá úřad evropské žalobkyně a to může mít pro Agrofert fatální následky.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

„Vyšetřování ze strany Evropské komise i samotné trestní stíhání Andreje Babiše představuje pro úvěrující banky samozřejmě problém. Holding musí být podle všech interních směrnic bank už v tuto chvíli hodnocen jako rizikový klient. A tak by k němu měly banky přistupovat,“ říká senátor a auditor Lukáš Wagenknecht, který se roky věnuje problematice dotací.

Co v praxi znamená, že banky by měly k holdingu přistupovat jako k rizikovému klientovi? Například to, že si budou chtít lépe dozajistit poskytnutné peníze či jinak změnit úvěrové podmínky. Nebo dokonce takzvaně zesplatnit úvěr, tedy žádat jeho okamžité splacení. K takovému krajnímu kroku může banka přistoupit v případě zhoršené finanční situace klienta nebo vznikem situace, která ohrozí jeho schopnost úvěr splatit.

Taková krajní situace by mohla nastat například ve chvíli, kdy bude jasné, že Agrofert už nedostane z veřejných peněz kvůli střetu zájmů Andreje Babiše ani korunu na dotacích. Tím by firma přišla o významný zdroj příjmů. A současně v takovém případě přijde i o možnost účastnit se veřejných zakázek. Což pro Agrofert v praxi znamená mínus několik miliard korun.

Zda a jak banky nyní s holdingem jednají, není možné z veřejných zdrojů zjistit. Banky o svých klientech nekomunikují. Agrofert o firemních záležitostech mluví také jen ve výjimečných případech. Výroční zpráva holdingu za loňský rok, kde by se údaje vypovídající o stavu úvěrů mohly objevit, bude k dispozici až v létě.

Obrana před Babišem (FORUM 24)

V té souvislost je dobré připomenout Babišovy první kroky poté, co zahraniční média zveřejnila, že právní servis Evropské komise dospěl k závěru, že český premiér je ve střetu zájmů a holdingu se zbavil jen naoko. Andrej Babiš tehdy v sobotu oznámil, že hned v pondělí bude na stole vládní analýza od ministrů spravedlnosti a místního rozvoje, která potvrdí, že vše je v pořádku a o žádný střet zájmů nejde. Vládní analýza, která skutečně přinesla Babišem avizovaný závěr, měla být uklidňujícím signálem pro banky.

Banky přitom mají povinnost ošetřit si veškerá rizika spojená s úvěry a musí také reagovat na změnu situace dlužníka: tedy například na výkon firem či hrozbu vracení miliardových dotací. Minimálně v jednom případě už úvěrující banka změnila podmínky půjčky právě kvůli klesajícímu výkonu dceřiné firmy Agrofertu. Šlo o slovenskou chemičku Duslo, která se před třemi lety propadla do ztráty v přepočtu zhruba 180 milionů korun. A musela kvůli tomu přistoupit na změnu splatnosti téměř třímiliardového úvěru, který čerpala u banky. Banka si tak chtěla zajistit, že dostane své peníze co nejrychleji zpět.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]