Obvinění Mynáře? Jsme asi jediná země, kde čelí obvinění z rozkrádání EU premiér i kancléř

Vedoucí kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář s manželkou Alexandrou  (ČTK)

Vedoucí kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář s manželkou Alexandrou | FOTO: ČTK

Prezidentský kancléř bez prověrky Vratislav Mynář podle policie lhal a uváděl neúplné informace, když se postupně dostal k dotacím na svůj penzion v Osvětimanech, kde mu patří velká část pozemků, nelegálně vybudovaný rybník a kde provozuje také sjezdovku. Jaký to bude mít na Mynáře dopad? Nulový. Protože má takového šéfa, jakého má.

Mynářovi, stejně tak jako Babišovi, zkrátka u Zemana projde vše. Nikdy ani jednoho z nich neodvolá nebo nedonutí k rezignaci. Mynář už toho má za sebou hodně, obvinění z dotračního podvodu a poškozování finančních zájmů Evropské unie je jen jeho další hřích na dlouhém seznamu. Mimochodem, jsme asi jediná země Evropy, kde čelí obvinění z rozkrádání Evropské unie premiér a nejbližší spolupracovník prezidenta. A prezidentovi je to jedno.

Zeman teď tvrdí, že ctí presumpci neviny. Přitom před časem opakoval, že v politice naopak platí presumpce viny. To však neplatí pro jeho oblíbence. Ostatně proč by měl Mynáře odvolávat, když to neudělal v asi nejzásadnější kauze, která ohrožuje bezpečnost státu? Mynář totiž stále nemá bezpečnostní prověrku. Tajné služby mu ji opakovaně odmítly dát i přes nátlak, který na ně Mynář a Zeman dělali. Co to asi znamená? Že je Mynář bezpečnostním rizikem z pohledu tajné služby. Má přitom přístup k nejdůležitějším informacím a dokumentům. Před časem byl na podivné „diplomatické“ misi v Číně, kde měl údajně jednat za Českou republiku, neměl však pověření vlády ani parlamentu.

Bude zajímavé sledovat, jak se bude případ dotačních machinací pana kancléře bez prověrky vyvíjet, ale dokud ho neodvedou v poutech, bude na Hradě. Zeman si ho z neznámého důvodu chrání, i když těch skandálů včetně trapných, jako byla loňská zabijačka v době zákazu hromadných akcí, už bylo dost. Ale na Hradě je Zeman. Ta ostuda bude trvat ještě dva roky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]