Obviněný v kauze kolem Hlubučka sponzoroval hnutí ANO. Babiš přitom STAN označil za organizovaný zločin

Andrej Babiš (ANO) (ČTK)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Mezi obviněnými v korupční kauze kolem dnes už bývalého náměstka primátora Petra Hlubučka (STAN) je sponzor hnutí ANO. Podnikatel Zakaría Nemrah poslal na účet hnutí Andreje Babiše 200 tisíc korun. Na sociální síti na to upozornil končící ministr školství Petr Gazdík (STAN), který v neděli rezignoval kvůli stykům s podnikatelem a Michalem Redlem.

„Mezi třemi zadrženými v kauze Dozimetr je i sponzor hnutí ANO Zakaría Nemrah. Ve svatém zápalu, s nímž nás ANO označuje za mafii, jim to asi nějak uniklo….,” upozornil v pondělí Gazdík na twitteru

(Týdeník FORUM)

Podle dat projektu Hlídač státu poslal dvaatřicetiletý podnikatel Zakaría Nemrah prostřednictvím společnosti Czech Dubai Expo 2020 Business Council, z.s., hnutí ANO dva sponzorské dary v celkové výši 200 tisíc korun. Prvních 100 tisíc přistálo na účtu hnutí v roce 2015, druhých 100 tisíc pak o rok později.

Hnutí ANO přitom žádá vyvození osobní odpovědnosti a rezignaci všech osob, které přišly do styku s obviněnými v aktuální kauze. Předseda hnutí Andrej Babiš navíc nazval hnutí STAN organizovaným zločinem a mafií, členové pak vyzývají premiéra Petra Fialu (ODS), aby odvolal ministra vnitra a šéfa hnutí STAN Víta Rakušana.

Představitelé hnutí Andreje Babiše si však zřejmě nevšimli sponzorských darů obžalovaného Nemraha. Zapomínají ale také na to, že jejich stranický šéf je obžalován z dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo a v září ho čeká soud. 

V kauze korupce v dopravním podniku chtěla Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) minulý týden obvinit celkem 13 lidí, zastihla jich ale jen deset. Jedním z nich je dnes již bývalý náměstek pražského primátora Hlubuček, který stejně jako podnikatel Redl skončil ve vazbě.

Jedenáctý podezřelý, podnikatel a Redlův blízký spolupracovník Pavel Kos, se podle Radiožurnálu přihlásil policii v neděli. Zbývající dva podezřelí⁠ – exmanažer dopravního podniku Matej Augustín a podnikatel Pavel Dovhomilja ⁠– byli v době razie v zahraničí. Kauza vedla k rezignaci ministra školství Gazdíka, který byl s Redlem v kontaktu. Europoslanec Stanislav Polčák pozastavil kvůli známosti s Redlem členství v hnutí STAN.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články