Obyčejná antivax dezinformátorka a její myšlení

Ilustrační foto (Pixabay/Matryx)

Ilustrační foto | FOTO: Pixabay/Matryx

Absolvoval jsem rozhovor s dámou, která šířila po facebooku nepravdivou zprávu, že její dědeček zemřel po očkování. Když se rozpovídala, přiznala, že si to vymyslela. Je přesvědčena, že její fantazie jsou na rozdíl od výroků lékařů, kteří nic o smrti jejího příbuzného následkem očkování neříkali, nekonstatovali, pravdivé. A také že ona sama je tak dobrá, že ke svému odbornému úsudku žádné vzdělání nepotřebuje. Zpověď vyvrcholila konstatováním, že si vlastně není svými výroky jistá a že možná jen plácá nesmysly.

Na facebooku jsem zahlédl post z účtu Hana Václavíková, že jí zemřel dědeček po očkování. Napsal jsem jí: „Jsem komentátor Týdeníku Fórum a našel jsem Váš post, že Váš dědeček zemřel po očkování. Mohla byste mi o té nešťastné události napsat pár podrobností, prosím?“ Souhlasila, a tak jsem udělal rozhovor, ze kterého mrazí. Ta dáma šíří hoax, který účinně odrazuje od očkování proti covidu, a pokud na ni někdo dá, může zaplatit životem. Přitom přiznává, že si ho vymyslela. Do jejího povídání jsem vždy, když řekla nepravdu, připsal tučně (lež). A když bylo třeba, i několik dalších poznámek.

Hovoří „znalkyně“

Hana Václavíková: Děkuji  ze Váš zájem, ale jak je patrno, důsledky očkování se nezkoumají (lež) ze zřejmých důvodů, pitvy se neprovádějí (lež). V podstatě bych mohla být i nařčena, že jde o spekulaci (ano, jde o spekulaci). Ale dědeček byl fit, ve svých 86 jezdil na kole, zahradničil, sám si vařil, uklízel, vedl spokojený, aktivní život. Cca 2 měsíce po druhé dávce u něj došlo k ruptuře aorty. K vedlejším účinkům očkování patří i dle výrobce, i jiných odborníků, ke změnám na cévách, ke změně výstelky endotelu, k zánětům a tím křehnutí cév, myokarditidám. Samozřejmě, že k této s životem téměř neslučitelné příhodě mohlo dojít i bez očkování. Děda měl patřičný věk pro odchod z tohoto světa, proto si pragmaticky říkám, že v jeho případě šlo spíše o „výhru“, netrpěl, vše šlo rychle, do poslední chvíle byl milovaným starým pánem obklopený dětmi, vnoučaty a pravnoučaty. Ale není jediným takovým případem, a když se toto stává ve větším měřítku napříč populací (lež), znepokojuje mě, že nikdo vlastně nezkoumá účinky toho „očkování“ (lež), alespoň ne oficiálně, lidem je vnucováno jako bezpečné a jediné řešení (ano, očkování je jediné řešení, jediná účinná prevence vážného průběhu covidu) a to mi vadí a proto jsem dědečka zmínila.

Aha, takže ono „úmrtí po očkování“ je produkt Vaší fantazie. Chápete prosím, že šíření nepravdivé poplašné zprávy je v ČR trestným činem? Uvědomujete si, že vám za podobné lži hrozí soud, prosím?

Hana Václavíková: Děda zemřel po očkování. To je fakt. Dokázat nelze to, že „vakcína“ byla příčinou, ale vyvarujte se laskavě vyhrožování jeho smutné pozůstalé vnučce! Máte to zapotřebí, vyhrožovat lidem? Psal jste mi, abyste mě laskavě poučil? Mnohokrát děkuji, ale nestojím o Vaše nevyžádané rady, natož nějaké vyhrožování! Buďte s Bohem!

Paní, a z čeho jste poznala, že Váš dědeček zemřel NÁSLEDKEM očkování? Po očkování, poté, co jsme byli očkováni, zemřeme všichni, protože jsme všichni očkovaní už od dětství

Hana Václavíková: Však píšu zřetelně, že se tak pouze domnívám a že na úmrtí takto starého člověka není nic alarmujícího. Jeho ošetřující lékař se k tomu na přímý dotaz vyjádřil dosti nejasně. Jenže takových případů je mnoho (lež) a problémy NÁSLEDKEM vakcíny má mnoho lidí kolem mě! Mohu si psát, co chci. Oficiální média šíří poplašné zprávy prakticky neustále. Vy nectíte svobodu slova, pane novináři?

Ne, paní, nemůžete si lhát, co chcete.

Hana Václavíková: Nelžu. A Vám je do toho, co píšu, velké …nic. O co Vám jde, jste snad jedním z těch „Elfů“, co hlídají obsah internetu, aby vyhovoval toliko mainstreamu?

Paní, psal jsem, že jsem komentátor Týdeníku Fórum. Slovo „komentátor“ označuje jednu z novinářských specializací. Chápete?

Hana Václavíková: Chápu. Komentujte si, co chcete. Je mi to srdečně jedno. Měl jste, dle mého, zůstat u úžasného psaní ohledně hulení kdysi před 35 lety. Kupovala jsem Vaše knížky, milovala Vaše příběhy v Reflexu…To mě bavilo. Což je asi pro změnu srdečně jedno Vám. Přeji Vám nádherný klidný večer.

Paní, a z čeho jste poznala, že Váš dědeček zemřel NÁSLEDKEM očkování?

Hana Václavíková: Je očkování a „očkování“. V případě vakcinace proti Covidu se jednalo i dle odborníků de facto o genetickou léčbu (úplný nesmysl) než o imunizaci inaktivovaným virem či toxoidem (v případě vakcíny proti tetanu) (zavádějící hloupost – principů, na kterých fungují vakcíny, je více, a veřejnosti bylo dostatečně prezentováno, že vakcíny Pfizer a Moderna jsou mRNA vakcínami, nikoliv vakcínami z oslabených virů).

Paní, jaké máte prosím vzdělání? Vy jste lékařka?

Hana Václavíková: Nikoliv, ale ani lékařský titul Vám nemusí zajistit skutečný vhled do problematiky. I lékaři se mýlí, jak již historie často prokázala. Snad se i chtějí mýlit, či možná „nechtějí vědět“. Snad může být za tou nevědomostí i finanční profit. Nicméně na žádné spekulace tady my dva hrát nebudeme. (Paní paranoidně spekuluje o spiknutí lékařů, kteří „nechtějí vědět“, zároveň se vymezuje proti spekulacím, ale celý tento rozhovor o úmrtí následkem očkování jen spekuluje.)

Takže se domníváte, že dokážete odhadnout příčinu smrti bez jakéhokoliv lékařského vyšetření pacienta a bez jakéhokoliv Vašeho zdravotnického vzdělání, prosím? Jak to děláte, lékař musí studovat šest let a pak dvě atestace, a vy jste takhle dobrá „na kouknutí“, kde jste získala takovou vlohu, prosím?

Hana Václavíková: Psala jsem, že je to toliko spekulace a že já osobně se domnívám, že to tomu minimálně mohlo dopomoci. Ano, lékař má dvě atestace, ale když je má třeba z psychiatrie či proktologie, může mít o imunizaci nevalné znalosti, pakliže ty vědomosti dále nesbírá a povědomí o tom nerozvíjí. Sami praktičtí lékaři jsou z toho na rozpacích.  Oproti tomu sestra, která se o problematiku trochu zajímá, si může udělat svůj názor, zdrojů je dost a hlavně vidím kolem sebe mnoho lidí se symptomy, které jsou patrně následky, neboť jejich výskyt je u tak velkého množství lidí zároveň ve spojeni s tou imunizací proti Covidu zarážející. (Lež, žádné velké množství lidí „se symptomy“ něčeho, co paní neupřesnila, lékařské statistiky nezaznamenaly.)

Díky, rozhovor byl velmi poučný.

Hana Václavíková: Vážně? A já se domnívala, že jsem jednou z mnoha „obětí dezinformací“? To jsem tedy polichocena.

No samozřejmě to byl poučný rozhovor s člověkem, který díky Dunning-Krugerovu efektu šíří dezinformace. Ale napsala jste mi hodně o tom, jak přemýšlíte, a je to nejen poučné, ale i děsivé. Dunning-Krugerův efekt říká, že čím je člověk s nízkou inteligencí v nějaké oblasti méně kompetentní, tím kompetentnější si v té oblasti připadá.

Hana Václavíková: Já Vám psala o tom, jak přemýšlím? Kde, v nějaké jiné dimenzi? My dezinformátoři přeci nepřemýšlíme, slepě přijímáme informace, které se nám „hodí“, jak se leckde tvrdí, ne?

Pro mne je tam především zajímavý ten Dunning-Kruger, Vaše absolutní jistota, že jste kompetentní v oblasti, o které vůbec nic nevíte, a odhodlání „argumentovat“ úplnými hloupostmi. Díky za Váš čas.

Hana Václavíková: Úplně na závěr chci dodat, že netvrdím, že jsem kompetentní v této oblasti! (Paní si nevšimla, že celý rozhovor se prezentovala v té věci jako vysoce kompetentní. Nyní se – jak lháři činívají – snaží se svých lží vylhat. Nejprve podávala rádoby kompetentní informace, ale aby za ně nemusela případně nést zodpovědnost, tak na závěr své kompetence popře.) Což nemusí znamenat, že budu věřit propagátorům této pseudoimunizace (slovo „pseudoimunizace“ je urážlivý a hloupý nesmysl), jež se za kompetentní považují. Co člověk, to pravda (ve virologii je tento výrok až extrémně hloupý), ať jde o odborníka (a třeba zároveň nenasytného psychopata, leč může to i myslet dobře a opravdu očkováni věřit).  Mně zas připadá zajímavé, že drtivá většina populace věří, že to s nimi Systém a odborníci, jež bývají jeho prodlouženou rukou, myslí dobře a jde jim toliko o jejich zdraví … Ti zas přijde hodně děsivé mně.

To se léčit nedá…

Můj rozhovor s paní Václavíkovou byl vyčerpávající, nejsem zvyklý komunikovat s lidmi s tak nízkým kognitivním výkonem. Ta námaha však stála za to – byť výsledek není optimistický. Obávám se, že paní Václavíková je zcela typickým příkladem řadového antivaxera. Antivaxera, jehož pseudoargumenty pramení z nevzdělanosti, neinformovanosti, absence náhledu na vlastní kompetence a neuvěřitelné namyšlenosti, díky které si ta dáma myslí, že o nemocích ví mnohem více než lékaři a o vakcínách mnohem více než infektologové. A ví to i bez škol, bo je prostě dobrá. Taková porucha náhledu na vlastní schopnosti není léčitelná. Vyšší inteligenci medicína pacientovi zajistit neumí.

U startu řady dezinformací a jejich rozprášení do prostoru internetu byla Putinova vlivová agentura. Ale skutečně masové šíření antivakcinačních a nyní i proruských hoaxů, široké rozšíření lží a nesmyslů má na svědomí jen ta nejobyčejnější lidská hloupost.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com