Obyvatel Volgogradu popíral rozpad SSSR. Dostal šest let v lágru

SSSR v dobách své slávy. Vojenská přehlídka na Rudém náměstí v roce 1964. (commons.wikimedia.org/ public domain)

SSSR v dobách své slávy. Vojenská přehlídka na Rudém náměstí v roce 1964. | FOTO: commons.wikimedia.org/ public domain

Volžský městský soud odsoudil obyvatele Volgogradské oblasti Alexandra Mordovského na šest let do trestné kolonie za popírání rozpadu SSSR. Informovalo o tom místní oddělení Vyšetřovacího výboru a deník Kommersant. Ze zprávy je zřejmé, jak různé podoby může v očích ruských úřadů nabývat extremismus.

Třiapadesátiletý muž vinu přiznal. Spolu se dvěma známými byl zadržen a zatčen v listopadu loňského roku. Podle vyšetřování „propagovali popírání Ruské federace jako státu a zákonů platných na území země a vyzývali občany, aby se na internetu postavili proti činnosti úřadů“. Při prohlídce u nich byly nalezeny „formuláře vůle občanů vzdát se občanství Ruské federace“ a razítka.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Vyšetřovatelé sdělili: „Podle vyšetřovatelů byl obviněný jedním z vůdců veřejného sdružení, jehož činnost je uznána za extremistickou a na území Ruské federace je zakázána. Spolu se svými komplici tajně získával nové členy zločineckého spolku, propagoval mezi nimi popírání Ruské federace jako státu a zákonů platných na území země a nabádal občany k odporu proti činnosti orgánů na všech úrovních. Propaganda byla vedena mimo jiné prostřednictvím internetu a zasíláním zakázaných materiálů.

Připomeňme, že činnost extremistické organizace byla zastavena v listopadu loňského roku. Tehdy byli zadrženi tři organizátoři a následně byli identifikováni další čtyři aktivní účastníci. V místech jejich bydliště a přechodného pobytu byla nalezena a odebrána extremistická literatura, formuláře projevu vůle občanů, kteří se vzdávají občanství Ruské federace, razítka zakázané organizace, jakož i další předměty svědčící o trestné činnosti veřejného sdružení.

Vzhledem k tomu, že se jeden z vedoucích činitelů k trestné činnosti plně doznal a uzavřel s vyšetřovacími orgány dohodu o spolupráci před zahájením trestního řízení, byly materiály případu proti němu předány k samostatnému řízení. Trestní věc s obžalobou schválenou prokuraturou Volgogradské oblasti byla předána soudu k meritornímu projednání. Vyšetřování dalších organizátorů a účastníků extremistické organizace pokračuje. Operativní podporu zajišťují pracovníci regionálních oddělení Ministerstva vnitra a Federální bezpečnostní služby Ruska.“

Všichni tři byli obviněni z vytvoření extremistické organizace (část 1 článku 282.2 trestního zákoníku); místní web Vysota 102 napsal, že se jedná o „Svaz slovanských sil Ruska“, známý také jako „SSSR“, který byl v roce 2019 zakázán. V rámci případu byly zadrženy také čtyři osoby, které jsou obviněny z účasti na organizaci (část 2 článku 282.2 trestního zákoníku). Jejich vyšetřování bylo ukončeno a nyní se seznamují s materiály k případu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]