Obyvatelé Olbramovic si zadali s Babišem, nyní trpí

ČTK

Jízdárna v rekreačním areálu Farma Čapí hnízdo | FOTO: ČTK

Dokonce 43 % obyvatel středočeské obce Olbramovice volilo v posledních parlamentních volbách hnutí ANO majitele Andreje Babiše. To je značný nadprůměr. Otázkou je, zda se na tomto volebním výsledku nějak podepsalo umístění Čapího hnízda vlastně za humny vsi. Nyní se jim rozhodně (ne)majitel Hnízda odvděčil. Tvrdě, jak je jeho zvykem.

Olbramovice leží na přetíženém tahu Praha – České Budějovice. Středem obce projede denně několik desítek tisíc osobních i těžkých nákladních automobilů. Ves tedy už řadu let usiluje o obchvat, zvlášť v situaci, kdy po realizaci tzv. Ťokova průsmyku na D1 a prudkém zrychlení výstavby dálnic na 4 km ročně je jasné, že dálnice D3 jen tak hotová nebude.

Byl tedy vytvořen záměr, pak projekt, následovalo stavební řízení a Středočeský kraj vydal stavební povolení. Nikdo si ani nevšiml toho, že kdosi koupil předem pozemky, přes které má obchvat vést. Kdosi? Majitel právě Čapáho hnízda. Babiš? Ne, ten přece nic nemá a nic krom vlády a pohybů rodiny po Krymu neřídí. Byla to firma Imoba. Není ona snad v jednom svěřeneckém fondu? Hmmmmm.

Imoba ale pozemky státu prodala, protože obchvat je důležitý. Prý s osminásobným ziskem. Inu, v dobrý čas získané informace a v dobrý čas uzavřený obchod jsou hotové požehnání. Takže vše vypadalo dobře. Pak ale Imoba stavební povolení napadla. A Ministerstvo dopravy jej zrušilo a s námitkami se musí vypořádat Středočeský kraj a ŘSD. Nu a obchvat? Olbramovičtí, zapomeňte. Jen tak nebude, Jestli vůbec. 

Čin vůbec ne Babišovy Imoby nezůstal osamocen. Protest podal i majitel místního autobazaru. Jemu se nemůžeme divit. Jakmile by byl obchvat hotov, mohl by firmu, umístěnou na kraji vsi hned u hlavní silnice a s vjezdem z ní, zavřít. Ale nutno říci, že i jeho podání je velice podivné. Podle všeho mu zhotovitel, tedy ŘSD, odmítá zaplatit jím požadovanou cenu za pozemky pod obchvatem. Jenže – pokud ŘSD pozemky ještě nevykoupilo, není možné získat stavební povolení.

Jenže to nemusí být tak důležité. Stavební povolení vydal Krajský úřad Středních Čech. Ovládaný ANO a nechvalně známou hejtmankou Pokornou Jermanovou. Teď už jsme ale v rovině spekulací. Jenže – Babiš (ale no jo, Imoba, kterou Babiš přece nevlastní a vůbec neovládá) prodal pozemky ŘSD (které ovšem nepokrytě ovládá z pozice majitele ANO a premiéra) s mnohonásobným ziskem. Kraj, ovládaný ANO a jednou z nejvěrnějších Babišových fanynek, pak vydal snad (záměrně?) špatně udělané stavební povolení. Imoba (Babiš ne, ten ne, přece) podala protest na Ministerstvo dopravy. Které ovládá JUDr. Kremlík, jeden z tzv. Babišových odborníků. Ministerstvo zruší stavební povolení pro jím ovládané ŘSD. Kolotoč Imoba – středočeský kraj – ŘSD – MD a zpět Imoba… 

Mimochodem, kolikrát jsme v minulé pasáži použili termín „ovládaný“? Mnohokrát, a, pozor, vždy přesně. 

Na první i druhý pohled kauza naprosto šílená. Věc, kterou by ještě před pár lety musel zoufale vysvětlovat ministr dopravy, šéf ŘSD i hejtmanka. A pod všemi by se oprávněně kývala židle. Kromě toho by se jistě o případ začali zajímat policisté z protikorupčního. A nyní? Média si toho ani nevšimnou. To není důležité. Jak to? 

Je to věc, která by snad smrděla i chronickému požírači Andrejových koblih, dotovaného toastového chleba a nechutných Kosteleckých uzenin. Tak co? Páchne? Nepáchne?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner