Obžaloba premiéra znamená novou dimenzi české národní krize

Český premiér Andrej Babiš (screenshot video FB Marka Prchala)

Český premiér Andrej Babiš | FOTO: screenshot video FB Marka Prchala

Státní zastupitelství zřejmě v pondělí sdělí rozhodnutí v kauze Čapí hnízdo. Skupina podezřelých se tak dozví, zda půjde kvůli dotačnímu podvodu před soud či nikoli. Vzhledem k dosavadním informacím a průběhu, jaký státní zástupce zvolil, je zřejmé, že se minimálně část podezřelých dozvídá o své obžalobě. Největší napětí přitom způsobuje otázka, zda je mezi obžalovanými i předseda vlády Andrej Babiš. Je to velice pravděpodobné, protože byl beneficientem celé dotační transakce.

Na skutečnost, že se podvod stal, ukazuje přitom podle zjištění více médií celá řada důkazů či indicií. Babišova Farma Čapí hnízdo byla vyvedena z holdingu Agrofert, aby nepatřila k velké firmě, u níž by nemohla dotaci necelých 50 milionů korun získat. Když dotaci obdržela na základě předstírání malé firmy, vrátila se po letech domů, do holdingu. Na tento fakt nejlépe ukázala interní zpráva banky HSBC, z níž plyne, že farma Čapí hnízdo získala půjčku jen díky tomu, že je součástí Agrofertu. Policie zároveň zjistila, že přípravné práce v dotačním procesu prováděla společnost Imoba (investice Moniky Babišové), která je součástí Agrofertu. Andrej Babiš navíc prováděl na stavbě farmy, která mu podle jeho nynějšího tvrzení nepatřila, stavební kontroly a měl podle nalezených e-mailů během stavby rozhodující slovo.

Řada Babišových spojenců případ bagatelizuje s tím, že podobné triky jsou při přidělování dotací běžné. Je-li to pravda, tím hůř. Jedná se o velmi závažný případ. Evropské dotace jsou určeny na pomoc slabším, na zvýšení jejich konkurenceschopnosti. Když si je přidělují ekonomičtí obři, je to naprostá parodie a znásilnění systému.

Očekávané obvinění premiéra Andreje Babiše dále eskaluje dlouhodobou krizi, která není zdaleka jen politická. Jedná se o hlubokou národní a morální krizi, kdy část národa ví, že politický lídr státu nesmí krást evropské peníze. Je to morálně nepřijatelné a je to skandální ostuda před celou Evropou. Podle průzkumů jde o více než třetinu občanů České republiky. Druhá třetina občanů se ale milovaného vůdce fanaticky drží a zbytku národa je celá věc jedno. A proto Babiš dál vládne a se svým máslem na hlavě je ideálním premiérem pro mocichtivého prezidenta, kterému se tím zvyšuje operační prostor.

Za normálních okolností by padala vláda a zřejmě by byly i vypsány nové volby. Morální úpadek české politiky jde ale až tak hluboko, že hnutí ANO, sociální demokraté a prezident budou mluvit o presumpci neviny, která trvá až do pravomocného rozhodnutí soudu. U vrcholného politika a celkem jasného případu kriminálního deliktu je to přitom absurdní. Tím ovšem budou držet zemi v šachu a frustrace zodpovědné části národa bude dále narůstat. Spolu s tím bude i narůstat ostuda České republiky v zahraničí.

Ale Babiš neodstoupí, protože on přece nikdy neodstoupí. Vládl by nám klidně i z kriminálu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]