Obžalovaný kandidát na prezidenta vidí, že svět nefunguje tak, jak by chtěl

(Profimedia)

FOTO: Profimedia

V poslední čtvrtině roku 2022 konečně začal soud v kauze Čapí hnízdo. Dlouho očekávaný proces se od počátku nevyvíjí pro předsedu hnutí ANO Andreje Babiše a jeho někdejší spolupracovnici Janu Nagyovou vůbec dobře. Kromě věrných spolupracovníků, kteří jej chválí, nebo některých účastníků, kteří ztratili paměť, se případ ukazuje jako čím dál tím jasnější. A už dokonce došlo i na Babišovy slzy.

Začněme od konce. Zatím naposledy jsme si 19. prosince mohli poslechnout výpovědi dvou soudních znalkyň z oboru psychologie a psychia­trie. Obě se shodly na tom, že Andrej Babiš junior byl schopen vypovídat, a jeho slova tedy bude soud brát vážně. Pro Babiše staršího šlo o velmi nepříjemnou věc. Právě jeho obhájci totiž požadovali přezkoumání stavu jeho syna poté, co zpochybnil svůj podpis na dokumentech týkajících se Čapího hnízda a označil farmu za projekt svého otce. Když k provedení posudku došlo, chtěl Babiš a jeho advokáti, aby výpovědi znalkyň byly neveřejné, což ovšem soudce Jan Šott nepovolil, protože k tomu podle něj nebyl důvod. Ona volební kampaň před prezidentskými volbami nebývá dostatečným odůvodněním pro to, aby soud fungoval jinak, než má.

Když se Babiš vyjadřoval ke svému vlastnímu synovi, v podstatě se rozplakal, ale ne nad rodinnými problémy, nýbrž z prosté sebelítosti. Ano, Babiš junior se svého otce nebál, přiletěl do Prahy vypovídat v jeho neprospěch a nakonec se podrobil i vyšetření, díky kterému budou jeho slova jistě hrát v konečném rozhodnutí soudce roli. A to si Andrej Babiš starší nepředstavoval ani v těch nejhorších snech, protože si myslel, že se mu podaří všechny přesvědčit, že jeho syn trpí bludy, vymýšlí si a byl ­zneužit. To byl – ale svým vlastním otcem.

O tom, že úvěr pro farmu Čapí hnízdo řešila finanční ředitelka holdingu Agrofert Petra Procházková, vypovídal například bývalý zaměstnanec banky HSBC Filip Koutný. Ten byl tři měsíce po své výpovědi na policii propuštěn a dnes se s bankou soudí. Také specialista na marketing a grafiku Jakub Antoš, který v roce 2013  prezentoval Andreji Babišovi návrh reklamy na Čapí hnízdo, jasně řekl, že šlo o projekt Babiše a Agrofertu. „Měl jsem za to, že jediným majitelem je pan Andrej Babiš,“ zaznělo také mj….

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články