Očekáváme větší nepřátelskou aktivitu ze strany Ruska. Zasáhnout může i evropské země, tvrdí Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (President Of Ukraine / Wikimedia Commons / CC0)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj | FOTO: President Of Ukraine / Wikimedia Commons / CC0

Očekáváme větší nepřátelskou aktivitu ze strany Ruska. Nejen proti Ukrajině, ale i proti dalším evropským zemím. Připravujeme se na to, varoval ve svém nedělním videoposelství podle deníku The Guardian ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ruské snahy o útok by se podle něj mohly zvýšit kvůli summitu lídrů sedmadvacítky, kteří se budou zabývat žádostí Ukrajiny o vstup do Evropské unie.

„V pondělí začíná historický týden. V takovém týdnu bychom měli očekávat větší nepřátelskou aktivitu ze strany Ruska. A to nejen proti Ukrajině, ale i proti dalším evropským zemím. Jsme připraveni. Varujeme partnery,“ uvedl ukrajinský prezident.

(Týdeník FORUM)

Ačkoli ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že Moskva nemá nic proti tomuto kroku, mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov doplnil, že Rusko žádost Kyjeva pozorně sleduje, zejména s ohledem na zvýšenou obrannou spolupráci mezi členskými zeměmi.

„Celé generace bojovaly za možnost uniknout z vězení Sovětského svazu a jako svobodný pták vzlétnout k evropské civilizaci,“ uvedl v nedělním prohlášení předseda ukrajinského parlamentu Ruslan Stefančuk.

Na frontě mezitím pokračují ruské snahy o úplné ovládnutí východního Donbasu. Kyjev ale tvrdí, že se armádě podařilo nové útoky odrazit. Těžké boje pokračují v Severodoněcku. Místní představitelé přiznávají, že Rusko nyní kontroluje většinu města.

Rusko v neděli uvedlo, že obsadilo vesnici Metyolkine na okraji města. Podle ruské státní tiskové agentury Tass se zde vzdalo několik ukrajinských bojovníků. Ukrajinská armáda uvedla, že Rusko dosáhlo v oblasti částečného úspěchu.