Ochranných pomůcek přiletělo z Číny méně, než se čekalo

Velkokapacitní transportní letoun Ruslan (Facebook)

Velkokapacitní transportní letoun Ruslan | FOTO: Facebook

Deník FORUM 24 získal informaci, že z Číny v letadle Ruslan dorazilo mnohem méně ochranných prostředků, než Ministerstvo vnitra původně avizovalo. Rezort Jana Hamáčka poskytl redakci přesná čísla a ukázalo se, že ochranných obleků, testerů a brýlí skutečně v první zásilce nebylo tolik, kolik mělo. Vnitro to odůvodňuje kapacitou letadla.

„Všechny zajímá, jak to vypadá s dalšími ochrannými pomůckami pro Českou republiku. Ruslan doveze pět milionů roušek, dva miliony respirátorů, 200 tisíc rychlotestů, 120 tisíc ochranných obleků a 80 tisíc brýlí. ‚Naše‘ letadlo čeká na odlet. Další přiletí ještě v úterý a v pátek,“ uvedl 20. března Jan Hamáček.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Roušky i respirátory dorazily v odpovídajícím počtu. Rychlotestů ale přišla jen polovina – 109 tisíc, ochranných obleků 67 095 a brýlí 9100. „Zboží nakonec přiletělo méně, než jsme předpokládali. Vycházeli jsme z informace, že letoun Ruslan má kapacitu nákladového prostoru 1000 m³. Při nakládce se ukázalo, že vzhledem k povaze nákladu, metodě jeho nakládání a některým dalším omezením je reálná kapacita přibližně 700 m³. I přesto však zásilka zásadně pomohla s nejkritičtějším nedostatkem zdravotnického materiálu. Zbytek zůstal na letišti v Šen-čenu a přiletí v nejbližším možném termínu,“ sdělil deníku FORUM 24 mluvčí ministerstva vnitra Adam Rözler.

Hamáček již dříve uvedl, že v zásilce nebudou žádné respirátory FFP3, které před koronavirem spolehlivě chrání, a opravdu dorazily jen méně účinné respirátory FFP2. „Jasně jsme říkali, co jsme zajištovali, to jsou nejvíce požadované respirátory FFP2. Já jsem žádné FFP3 neslíbil, protože je nemůžeme koupit. V Číně nejsou,“ řekl ministr vnitra.

Obří transportní letoun Antonov An-124 Ruslan si Česká republika pronajala od ukrajinské společnosti Antonov Airlines. Bylo to možné díky tomu, že Severoatlantická aliance využívá tato letadla dlouhodobě, čehož Česko využilo již několikrát.

Distribuce ochranných pomůcek čelí dlouhodobě kritice. Ta nejhlasitější se ozývá z krajů – hejtmani Jiří Běhounek a Martin Netolický kvůli ní o víkendu dokonce vyzvali k rezignaci ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. Většinu distribuce má od pondělí nově na starosti právě Hamáčkův rezort.