Muž, který byl po nehodě 10 let ochrnutý, nyní znovu chodí. Porušenou míchu v jeho těle přemostily čipy vybavené umělou inteligencí a bezdrátovým spojením. O přelomovém objevu švýcarských vědců informoval web Sky News.
Svět obletěly záběry 40letého ochrnutého Nizozemce Gerta-Jana Oskama, který se díky švýcarským vědcům po 10 letech znovu postavil na svoje nohy. Přelomová technologie mu umožňuje stát, chodit, a dokonce i vystoupat po schodech. Jak říká, konečně se zase může postavit s kamarády u baru a podívat se jim do očí.
Klíčem k přelomovému objevu je kombinace propojení mozku s počítačem. Implantáty umístěné nad mozkovým centrem pro kontrolu pohybu posílají nervové signály do počítače. Ten s pomocí umělé inteligence dešifruje, které z nich jsou důležité, a dekóduje záměr postiženého. Instrukce jsou bezdrátově přeneseny do druhého implantátu umístěného níže pod porušenou míchou. Sekvence elektrických signálů pak stimuluje svaly nohou ve správném pořadí, takže může chodit, popisuje Sky News.
Klíčem pro fungování tohoto vynálezu je umělá inteligence. Právě ona čte signály získané z Gertova mozku a interpretuje, které ze záplavy získaných dat jsou relevantní a mají se poslat dál. Vědci toho dosáhli pečlivým tréninkem čtení Oskamových myšlenek při provádění konkrétních pohybů. Přestože momentálně je technologie příliš drahá na to, aby ji bylo možno používat masově, jde bezpochyby o velký úspěch a naději pro lidi, kteří podobně jako Gert-Jan Oskam skončili kvůli úrazu míchy ochrnutí, a také pro pacienty po mozkové mrtvici.