Očkovací centrum pro třicátníky? Ředitel nemocnice a senátor ANO o porušovaní vládních pravidel nic neví

Nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) (ČTK/Deml Ondřej)

Nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) | FOTO: ČTK/Deml Ondřej

Ve fabrice na hliníkové obaly v třítisícové obci Břidličná v sousedství Jeseníků zřídili očkovací centrum. Dávky míří navzdory vládní strategii k většině zaměstnanců. Podle praktiků, kteří na vakcíny marně čekají, jsou podobná centra zbytečná.

Společnost AL INVEST v místní fabrice na výrobu hliníkových obalů zaměstnává přes osm set lidí. Na konci dubna pod dohledem krajských politických špiček ANO přímo ve fabrice otevřela očkovací centrum. Podle zjištění Seznam Zpráv se tam očkují bez ohledu na věk. Navzdory vládní strategii, která nyní počítá jen s lidmi staršími padesáti let a některými profesemi. „Nebyla jsem registrovaná přes oficiální systém, ale přes práci. My zaměstnanci jsme to měli nad třicet let,“ odpovídá zdejší třicátnice na dotaz, jakým způsobem se lze k termínu dostat.

 

Eric Drooker

Sami zaměstnanci ani nemusejí tušit, že se očkují navzdory vládním nařízením. „Máme to domluvené jako zaměstnanci kritické infrastruktury,“ potvrzuje další pracovník z fabriky, který také dávku před pár dny dostal. Továrna však podle zákona o krizovém řízení mezi kritickou infrastrukturu nepatří. Podle informací webu Seznam Zprávy se už naočkovali také lidé z jiných továren v regionu, kteří vládní kritéria nesplňují.

Očkovací centrum spadá pod krnovskou nemocnici, která zaštiťuje provoz i administraci Břidličné. Ředitel špitálu a senátor Ladislav Václavec (ANO) o porušování vládní strategie neví. Připomíná, že lze při riziku znehodnocení dávky oslovit i náhradníky. „U nás v nemocnici platí, že pokud se někdo objednaný nedostaví, tak ke konci otevírací doby očkujeme relativně každého, kdo se naskytne,“ sdělil.

V regionu jsou přitom praktičtí lékaři, v jejichž pomyslné frontě paradoxně čekají ti nejzranitelnější. Od března, kdy se teoreticky mohli zapojit do očkování, v mnoha ordinacích dostali jen několik desítek dávek. Na startu jara chystali seznamy zájemců, po měsících čekání to mnohde vzdávají a rozezlené pacienty posílají do center. „Ty stresové situace nikomu nepřeju. Po mnoha urgencích nám v dubnu slavnostně přivezli 100 dávek AstryZeneky. Co se dělo, to je nehoráznost, to je na defenestraci,“ říká pro Seznam Zprávy lékařka z regionu, která si z obav nepřeje uvést jméno. Někteří praktici kvůli tomu s proticovidovým očkováním úplně skončili a na dveře ordinací vyvěsili protestní cedule.

 

 

FORUM 24 (archiv)

Za každého očkovaného pojišťovna vyplácí 270 korun. Centra mohou dostat další milionové bonusy, pokud do června naočkují stanovené počty zájemců. Právě to budí podezření, že se někde mohou zdráhat uvolnit vakcíny praktikům. V případě 30 tisíc naočkovaných klientů by nemocnice získala 8 milionů korun v základní sazbě a přes milion v bonusech. „Nám nejde o peníze, ale chceme skutečně proočkovat co nejvíc lidí. Ani netuším, že je tam nějaký bonus. Nemocnice má obrat miliardu korun. Pár tisíc za očkování roli nehraje,“ reagoval pro Seznam Zprávy Václavec.

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) avizoval, že situaci prověří. „Informaci teď slyším prvně. Pokud máte nějaký takový poznatek, tak ho určitě rádi necháme prověřit,“ řekl redakci. Ministr už apeloval, aby se čekající pacienti z ordinací přeregistrovali do center. Lékař Vaněk přitom upozorňuje, že část lidí na očkování u praktiků trvá. „Zvlášť když slyšeli, co se v centrech děje, tak jsou o to zatvrzelejší,“ dodal.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]