Očkovací průkaz minimálně do konce roku. V Izraeli vakcíny chrání, země je blízko od úplného otevření

Ilustrační foto (Armáda České republiky)

Ilustrační foto | FOTO: Armáda České republiky

Další zprávy z nejproočkovanější země na světě. Izraelské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že vakcíny proti nemoci covid-19 poskytují ochranu před nákazou minimálně do konce letošního roku. Prodlouží proto platnost očkovacího průkazu minimálně do této doby. Země je na cestě k úplnému otevření.

V nejvíce proočkované zemi světa – Izraeli – se slaví. V devítimilionovém státu přibyla v pátek pouhá třicítka nakažených. A to i přesto, že se společenský i pracovní život pozvolna vrací do předcovidových kolejí. Izraelská očkovací kampaň se drží již od začátku roku na špici.

Vakcína, ilustrační foto (AdobeStock)

Ministerstvo zdravotnictví podle deníku The Times of Israel oznámilo, že prodlužuje platnost tzv. zeleného, respektive očkovacího průkazu až do konce roku 2021. Průkaz umožňuje držitelům vstup na určité akce a do nejrůznějších podniků nebo kulturních a sportovních zařízení.

Uřadující ministr zdravotnictví Yuli Edelstein toto rozhodnutí vysvětlil pokračujícím poklesem nemocnosti. „Zdá, že nás vakcína bude chránit nejméně do konce roku,“ uvedl podle listu. V zemi je i přes tyto pozitivní zprávy nutné dodržovat opatření – používání roušek ve vnitřních prostorách a dostatečné rozestupy mezi lidmi.

Podle vědců však stále není dostatek dat o tom, jakou ochranu poskytují vakcíny proti nejrůznějším novým variantám koronaviru, třeba té aktuální indické.

Na cestě k plnému otevření

Izraelská vláda však nadále uvolňuje opatření. Představila plán, na základě kterého nebudou pro držitele zmiňovaných zelených covidových certifikátů platit žádná omezení návštěvnosti sportovních akcí. Vztahovat se budou pouze na děti, které zatím nejsou očkovány. V tomto případě bude na halové kulturní akce povoleno 50 účastníků a na venkovní 500 účastníků.

Posilovny a veřejná koupaliště budou fungovat podle fialových průkazů, které nezahrnují jen očkované občany, při zachování patřičných rozestupů a zodpovědného chování.

V celé zemi je asi 90 osob, jejichž stav byl definován jako vážný, přičemž 55 z nich bylo napojeno na umělou plicní ventilaci.

„Jsme na cestě k plnému otevření. Vítám cestu, kterou jsme se vydali, a jsem rád, že jsme dosáhli počtu případů koronaviru, který by se ještě před několika měsíci zdál z říše fantazie. Těším se na setkání s vámi všemi na kulturních a sportovních akcích v příštím týdnu,“ řekl izraelský ministr kultury a sportu Chili Tropper.

Práce však podle něj stále není u konce. „Budeme nadále pracovat na tom, abychom otevřeli další místa, včetně kin a kultury pro děti,“ uvedl.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]