Očkovací trable krajní pravice. Rakouský politik popírá, že se nechal očkovat

Ilustrační foto. (Pixabay/geralt)

Ilustrační foto. | FOTO: Pixabay/geralt

Vůdce krajně pravicové Svobodné strany Rakouska (FPÖ), který bojuje proti očkování, teď podniká právní kroky. Proč? Aby umlčel řeči o tom, že se tajně nechal naočkovat proti covidu-19. Koho by v minulosti napadlo, že se jednou povedou takové spory kvůli nějaké injekci.

Server Politico.eu rozebírá, proč je kolem vakcíny takový rozruch. Pro některé politiky se totiž stala symbolem. „To, zda se někdo nechá očkovat proti koronoviru, musí být jeho svobodná volba. To je svoboda přístupu. Já očkován nejsem,“ stojí v prohlášení, které vydal lídr FPÖ Herbert Kickl.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Podle PR stratéga Wolfganga Rosama je to ale jinak. V rozhovoru s internetovým portálem oe24 se Rosam odvolával na „fámu, že už je (Kickl) očkovaný. Pokud tomu tak skutečně je, bude muset odstoupit.“

Pro Kickla, který ve svých veřejných vystoupeních neustále brojí proti očkování a odsuzuje je jako „experiment genetického inženýrství“, je to nepříjemná situace. Tvrdí, že tento skandál je útokem na jeho „politickou důvěryhodnost prostřednictvím falešných domněnek a jejich šíření“.

Podle listu Der Standard podal Kicklův právník v pondělí ve Vídni na Rosama žalobu, v níž tvrdí, že že Rosamovy výroky jsou „urážkou na cti a poškozují jeho kredit“. Rosam se k žalobě postavil čelem a uvítal soudní jednání. „Tam také můžeme objasnit jeho nepochopitelné a nepravdivé výroky, že jednotky intenzivní péče jsou plné očkovaných pacientů,“ řekl. Případně může podle něj Kickl uvést věci na pravou míru sám, a to tím, že se podrobí testu na protilátky.

„Kicklova aféra se dotkla bolavého místa FPÖ. Stále více členů strany bylo odhaleno, že se nechali očkovat. Je mezi nimi i bývalý předseda strany Norbert Hofer,“ píše Politico.

Je to skutečně legrační. Očkuje se už dvě staletí a díky tomu se povedlo vymýtit kdysi smrtelné nemoci. Jenže najednou je s vakcinací problém. Nejen že se poukazuje na různá rizika, ale ještě navíc se kolem očkování vytvořily konspirační teorie o světovém spiknutí všelijakých tajemných sil a farmaceutických koncernů. Cílem je zotročení lidstva. Jen o něco mírnější formou takových blábolů je představa, že se vládám lépe vládne, když si mohou vymýšlet všelijaká opatření. Běžná zkušenost sice i méně bystrému pozorovateli ukazuje, že se vládám do restrikcí a opatření moc nechce, protože lidem se to nelíbí, ale logika jde tady stranou.

Celou tou rétorikou si na sebe tihle lidé připravili past. Kdyby najednou zatoužili se svobodně nechat očkovat, tak je někdo napadne, že se nechávají očkovat nesvobodně. A třeba je přitom ještě někdo geneticky nějak upraví, a jak má pak lid někoho takového volit. Je to tak trochu blázinec, ale mohou si za to sami.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]