Očkování čínskými stříkačkami více bolí, varují sestry. Pro vakcínu jsou nevhodné

Ilustrační foto (Armáda České republiky)

Ilustrační foto | FOTO: Armáda České republiky

Už 6. února doručí čínský výrobce do Česka zdravotnický materiál potřebný pro aplikaci očkování. Jedná se o bezmála dva miliony stříkaček s pevnou jehlou, za které ministerstvo zdravotnictví připlatilo více než tři miliony korun. Podle lékařů a sester jsou ale pro vakcínu Pfizer nevhodné, informoval web iRozhlas.cz.

Problémem má být, že se pro natažení vakcinační látky i pro její aplikaci použije stejná jehla. „Aplikace je mnohem bolestivější,“ řekla webu předsedkyně České asociace sester Martina Šochmanová s tím, že roste riziko infekce a očkování je pak mnohem bolestivější.

Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Jan Blatný (oba za ANO) (ČTK)

„Pokud s jehlou vstupujete do lahvičky s očkovací látkou, tak ji ztupíte. A pokud s ní pak ještě vstupujete do svalu, tak jsou to dva vstupy,“ vysvětlila Šochmanová. Podle ní se běžně v takovém případě používají jehly dvě.

Slova šéfky sester potvrzuje také místopředsedkyně České vakcinologické společnosti Hana Cabrnochová. „Jehla, kterou aplikujete, nesmí být totožná s jehlou, kterou natahujete z toho roztoku,“ uvedla.

Problém přiznal i ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). „Nejsou vhodné pro Pfizer, ale jsou pro jiné vakcíny,“ napsal iRozhlasu. Právě očkovací látka od zmíněné společnosti Pfizer je v Česku v podstatě jediná dostupná, Moderna zatím dodala jen necelých 9 tisíc dávek.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner