Očkování nebude povinné, rozhodla vláda. Přihlásila se i k odkazu Charty 77

Vláda Petra Fialy (ODS) (Zbyněk Pecák / se svolením autora)

Vláda Petra Fialy (ODS) | FOTO: Zbyněk Pecák / se svolením autora

Na tiskové konferenci po jednání vlády informoval premiér Petr Fiala spolu s několika ministry o nejdůležitějších bodech, které z jednání vzešly. Tím hlavním je informace, že očkování proti viru covid-19 nebude pro nikoho povinné. Kromě toho se hovořilo i o odkazu Charty 77, o dopravě a také o zamezení střetu zájmů či o vlastnictví médií ze strany politiků.

Vyhláška, kterou schválila ještě vláda Andreje Babiše, přikazovala lidem nad 60 let a zaměstnancům v některých profesích povinné očkování vůči covidu-19. „Povinné očkování proti covidu-19 jsem od počátku považoval za nesmysl. Slíbil jsem, že horkou jehlou sepsanou vyhlášku minulé vlády novelizujeme a povinné očkování zrušíme. Dnes se tak stalo,“ napsal na svůj twitter ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Je však přesvědčen, že očkování je nejefektivnější zbraní proti vážnému průběhu nemoci.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

Vláda podpořila zpřísnění zákazu vlastnictví médií nebo přijímání dotací a investičních pobídek v zákoně o střetu zájmů. Oznámil to vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Novela má zamezit obcházení zákona o střetu zájmů, jak se zde v době vlády A. Babiše dlouhodobě dělo, a zabránit případným snahám politiků ovlivňovat mediální domy skrze jejich vlastnictví nebo vydělávat na veřejných zakázkách, dotacích či investičních pobídkách. „Pokud jste třeba ministr, opravdu už nebude možné, abyste se jako osoba přímo nebo nepřímo podílela a rozhodovala o zakázkách či dotacích pro vlastní firmy,“ prohlásil Bartoš. Provozovat rozhlasové a televizní vysílání a vydávat periodický tisk tak nebudou moci nejen členové vlády, ale i senátoři či poslanci. Aby nebylo možné zákaz obcházet, má se nově vztahovat na skutečného majitele provozovatele médií, nikoli na ovládající osobu. Podobně tomu podle předlohy bude u společností v případě omezení u veřejných zakázek, dotací a investičních pobídek, které míří na členy vlády. Navrhovaná úprava by měla vstoupit v platnost v červenci letošního roku. Politici, na něž se bude vztahovat, což je například i bývalý premiér a nyní opoziční poslanec Babiš, budou mít šedesát dní na to, aby svůj vlastnický vztah k médiím zrušili.

Martin Kupka (ODS), ministr dopravy, informoval, že slevy ve veřejné dopravě se sníží ze současných 75 % na 50 % a změna bude platit od 1. dubna. Slevy budou moci dál využívat děti a studenti do 26 let a senioři starší 65 let. Systém slev by se navíc měl rozšířit o invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně. Snížení slev by mělo přinést úsporu přes 1,8 miliardy korun.

Ústy vicepremiéra Víta Rakušana (STAN) se vláda Petra Fialy v usnesení přihlásila k tradicím zápasu Charty 77 o lidská práva a demokracii. Usnesení připomíná 45. výročí zveřejnění prohlášení Charty 77. „Vláda se hlásí k tradicím dlouholetého zápasu Charty 77 o lidská a občanská práva a o demokracii. Váží si všech obětí represí souvisejících s Chartou 77 i dalšími tehdejšími nezávislými iniciativami a všech, kteří se na jejich činnosti podíleli,“ stojí v přijatém usnesení.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články