Očkovaní přenášejí koronavirus výrazně méně, říkají izraelské studie

Ilustrační foto. (Pixabay/TheOtherKev)

Ilustrační foto. | FOTO: Pixabay/TheOtherKev

Odpůrci očkování přicházejí o další ze svých oblíbených argumentů. Proč se očkovat, když očkovaní přenáší virus stejně jako neočkovaní? Zatímco je prokázáno, že mnoho vakcín poskytuje proti nemoci covid-19 silnou ochranu, tak nyní přibývá důkazů, že výrazně snižují také riziko přenosu viru SARS-CoV-2. To je zásadní informace pro vlády, které rozhodují o tom, jak nejlépe pandemii zvládnout.

Studie byly provedeny ještě předtím, než se rozšířila vysoce přenosná varianta delta, a je třeba dále zkoumat, nakolik se delta může snadněji šířit prostřednictvím očkovaných lidí než dřívější varianty.

Časopis NATURE uvádí: „Dvě studie z Izraele, zveřejněné jako preprinty 16. července, zjistily, že dvě dávky vakcíny vyrobené farmaceutickou společností Pfizer se sídlem v New Yorku a biotechnologickou společností BioNTech se sídlem v německém Mainzu jsou na 81 procent účinné při prevenci infekce SARS-CoV-2. U očkovaných osob, které se nakazí, je až o 78 procent nižší pravděpodobnost, že virus rozšíří na členy domácnosti, než u neočkovaných osob. Celkově to podle vědců znamená velmi vysokou ochranu před přenosem.“

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

První studie, na níž se podíleli výzkumníci z Izraele a Francie, zkoumala přenos ve 210 domácnostech nakažených osob, které pracovaly v Sheba Medical Center poblíž Tel Avivu, což je největší izraelská nemocnice. Údaje pocházejí z období mezi prosincem 2020 a dubnem 2021 – tedy z doby, kdy v Izraeli probíhala masivní očkovací kampaň konkurující prudkému nárůstu počtu případů způsobenému virem alfa.

Druhá studie, jejímiž spoluautory jsou výzkumníci z Izraele a Spojených států, byla založena na retrospektivní analýze údajů z přibližně 66 000 vícečlenných domácností s alespoň jedním nakaženým členem, které shromáždila společnost Maccabi Healthcare Services, velký poskytovatel zdravotní péče se sídlem v izraelském Tel Avivu, v období od června 2020 do března 2021.“

Obě studie zjistily, že dvě dávky vakcíny společnosti Pfizer/BioNTech byly při prevenci infekcí účinné z 81 procent. U těch, kteří se nakazili, byla také menší pravděpodobnost, že infekci přenesou na členy domácnosti, než u neočkovaných osob. V první studii došlo k poklesu nakažlivosti o 78 procent a ve druhé o 41 procent. Velký rozdíl v číslech lze možná vysvětlit tím, že odhady vycházejí z velmi malého počtu očkovaných osob, které se nakazily a následně nakazily další osoby.

Výsledky odpovídají tomu, co se zjistilo v jiných studiích.  Jedna z analýz přibližně 365 000 domácností ve Spojeném království, zveřejněná 23. června, odhaduje, že u osob nakažených virem SARS-CoV-2 je o 40-50 procent nižší pravděpodobnost šíření infekce, pokud dostaly alespoň jednu dávku vakcíny Pfizer/BioNTech nebo vakcíny vyvinuté Oxfordskou univerzitou ve Velké Británii a farmaceutickou společností AstraZeneca se sídlem v Cambridge ve Velké Británii, a to nejméně tři týdny předtím.

Zatím panují nejistoty ohledně vysoce přenosné varianty delta. Izraelské a další studie vycházejí z cirkulace dřívějších variant, zejména varianty alfa, ale výzkumy naznačují, že vakcíny poskytují proti variantě delta mírně sníženou ochranu. Zvýšená nakažlivost delty by mohla znamenat, že podíl lidí v populaci, kteří musí být očkováni, aby se pandemie dostala pod kontrolu, bude větší, než by bylo nutné u dřívějších variant.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]