Očkování seniorů se zastaví, napsal hejtman Kuba. Lidé by měli slyšet pravdu

ČTK/Václav Pancer

Jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) | FOTO: ČTK/Václav Pancer

Do Česka dorazí v následujících třech týdnech zhruba o třetinu méně dávek vakcíny od společností Pfizer a BioNTech, než výrobce původně plánoval. Důvody firma podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nijak nezdůvodnila. Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) na sociální síti napsal, že v takovém případě nebudou vakcíny stačit ani na druhou dávku pro ty, kteří už naočkováni byli. 

„Pfizer prý příští týden dodá jen 67 procent objednaných vakcín. Další dva pak 80 procent. Fakt nechci prudit, ale pak už ministr musí lidem říct, že tohle fakt nebude stačit ani na přeočkování těch z ledna,“ napsal hejtman a předseda Asociace krajů Martin Kuba. Podle něj se také v následujícím týdnu úplně zastaví očkování dalších seniorů starších osmdesáti let.

Jihočeský hejtman už v minulém týdnu odmítl kvůli nedostatku vakcín vypsat ve svém kraji termíny pro další očkování. Po pátečním spuštění rezervačního systému prohlásil, že již mají vyočkovány všechny dávky, které na jih Čech dorazily. „Náš postup se velmi brzy ukázal jako správný. Pokud bychom termíny na příští týden v pátek otevřeli, neumím si představit, jak bychom je teď tisícům seniorů rušili,“ vysvětloval na začátku týdne Martin Kuba.

O problémech s vakcínami mluvil ve vysílání České televize také premiér Andrej Babiš. „Je to skandální. Absolutně nespolehlivá firma, která v podstatě každých pár dní říká něco jiné. Zítra máme Evropskou radu a musíme to vyřešit,“ řekl ve středu předseda vlády.

V budoucnu by ale vakcín mohlo naopak dorazit více. Za omezením dodávek je totiž plánované zvýšení výrobní kapacity společností Pfizer a BioNTech.

„Abychom tohoto dosáhli, je třeba provést určité změny výrobního místa za účelem rozšíření výroby. Z toho důvodu je nezbytné na velmi krátkou dobu, na dobu jednoho týdne, snížit naše výrobní kapacity v belgickém městě Puurs, kde se vakcína Comirnaty pro EU vyrábí a odkud se distribuuje do všech států EU,“ řekl Právu Tomáš Sazima, mluvčí české pobočky společnosti Pfizer, která společně s firmou BioNTech vakcínu vyrábí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner