Od března se otevře očkování pro další seniory, zapojí se také praktičtí lékaři

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) (ČTK)

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) | FOTO: ČTK

Od pondělí 1. března se vakcíny proti onemocnění covid-19 dočkají také senioři nad 70 let, na páteční tiskové konferenci to oznámil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Od pondělí budou moci pacienty k očkování registrovat do svých ordinací také praktičtí lékaři, nezapojí se ale všechny ordinace. Očkovat se začnou také učitelé, přihlašování se spustí 27. února.

V Česku je aktuálně podle ministra Blatného naočkováno zhruba 6,5 procenta populace. Co se týká změn od 1. března, nově je prioritní skupina nad 70 let. Začne očkování zaměstnanců ve školství, a to i přesto, že se školy ještě neotevřou, oznámil na tiskové konferenci ministr zdravotnictví a dodal, že začne také očkování praktickými lékaři.

Premiér Andrej Babiš a ministr školství Robert Plaga. (ČTK)

Praktici budou moct očkovat i lidi mladší 70 let, kterým hrozí závažný průběh nemoci. Bude to na rozhodnutí konkrétního lékaře, uvedla už ve čtvrtek celostátní koordinátorka očkování Kateřina Baťhová. Zdravotnická zařízení to podle ní mohou dělat už nyní. Národní rada osob se zdravotním postižením žádala, aby se od března mohli k očkování registrovat i lidé s vážnými chronickými nemocemi a s postižením.

Nyní se očkují především zdravotníci, klienti a zaměstnanci domovů pro seniory a senioři nad 80 let. Od soboty se budou moci do systému registrovat pracovníci škol, které vytipují jejich ředitelé. V první etapě očkování mají mít nárok na vakcínu především lidé od 55 let, pracovníci zajišťující provoz školek, speciálních škol, výchovných ústavů, prvních a druhých tříd základních škol či školských poraden.

V Česku se od konce prosince očkuje vakcínami tří firem, a to Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca. Podle posledních údajů bylo podáno přes 600 tisíc očkovacích látek, z toho potřebné dvě dávky dostalo přes 226 800 lidí. Odborníci považují očkování za hlavní řešení pandemie koronaviru. Celosvětově je ale nyní nedostatek očkovacích látek.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]