Od března se rozvolní hromadné akce, respirátory zůstanou jen na některých místech

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) (Úřad vlády ČR)

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) | FOTO: Úřad vlády ČR

Od začátku března budou zrušena omezení počtu lidí na všech hromadných akcích, rozhodla dnes vláda. 13. března by podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) mělo také skončit testování ve zdravotnických zařízeních a sociálních službách. Ke stejnému datu bude povinné nošení respirátorů v MHD, zdravotnických a sociálních zařízeních, na většině ostatních míst by povinnost měla být zrušena.

Válek řekl, že chce nošení respirátorů maximálně omezit. Nyní musí mít lidé zakrytý nos a ústa ve všech vnitřních prostorech, kde není možné dodržet rozestup od ostatních. Podle vládního webu jde tedy například o obchody, provozovny služeb, divadla, kina, restaurace, muzea, letiště i vozidla taxi.

V novém čísle Týdeníku FORUM. Vedoucí kanceláře prezidenta Havla Ivo Mathé, který na Pražském hradě působil v letech 1999-2003, má detailní povědomí o pravomocích svého nástupce Vratislava Mynáře. (Týdeník forum)

Po 13. březnu budou podle Válka povinné respirátory ještě v MHD, zdravotnických a sociálních zařízeních. S odborníky Válek diskutuje ještě o tom, že by se vyžadovaly na některých typech hromadných akcí. Další opatření, která by měla nastat po 13. březnu, bude vláda podle Válka projednávat na příštím zasedání.

Zrušení omezení pro hromadné akce už před jednáním vlády avizoval ministr kultury Martin Baxa (ODS). Například koncertů se nyní může účastnit 1000 lidí, pokud sedí. Pokud má sál větší kapacitu, je možné využít nad 1000 sedících polovinu maximální kapacity. Diváci musí mít respirátor, mohou si ho odložit, pokud konzumují jídlo a pití.

Ve zdravotnických zařízeních a sociálních službách se nyní musí zaměstnanci testovat jednou týdně antigenním testem, který jim udělá zdravotník. Povinnost se podle webu netýká očkovaných, těch, kteří prodělali v posledním půl roce onemocnění, a těch, kteří mají platný negativní PCR test. Testovat se musí také klienti v pobytových službách a návštěvy. Toto testování by mělo podle Válka skončit 13. března.

Premiér Petr Fiala (ODS) (Úřad vlády ČR)

Od března pouze jeden PCR test

Od března budou mít podle ministra Válka všichni občané nárok na jeden PCR test na covid-19 hrazený ze zdravotního pojištění. V současné době mají očkovaní lidé a děti k dispozici až pět testů měsíčně hrazených pojišťovnou. Zdarma jsou také pro klienty se žádankou od lékaře nebo hygieny.

Omezení počtu hrazených preventivních testů souvisí podle ministra s rozvolňováním protiepidemických opatření. Ta mají skončit až na nošení respirátorů na některých místech k 13. březnu.

Testování na covid-19 v loňském roce podle něj pojišťovny stálo zhruba 55 miliard korun. Veřejné zdravotní pojištění ročně hospodaří celkem se zhruba 400 miliardami korun.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články