Od čečenských gayů k ruským novinářům: Teror před zavřenýma Putinovýma očima

archiv F24

Vladimir Putin | FOTO: archiv F24

Na začátku dubna ruský server Novaja gazeta přinesl zprávy o masových zatýkáních gayů v Čečensku, o novodobých koncentračních táborech, kde docházelo k mučení, a o vydíráních a vraždách ze cti. Tento severokavkazský federální subjekt Ruska se během několika dnů dostal do hledáčku světových medií. K vyšetřování případu vyzvaly například vysoká představitelka EU pro zahraničí Federica Mogherini, OSN, Amnesty International spustilo petici, kterou dosud podepsalo 140 tisíc lidí. Lidskoprávní aktivisté po celém světě vybírají prostředky pro evakuaci homosexuálů ze země.

youtube

Urážka na cti čečenského národa

Čečenští představitelé se snažili celou věc zamést pod koberec výrokem, že na jejich území se žádní homosexuálové nenacházejí. Brzy jim ale došla trpělivost s novinářskými šťouraly, a protože nejlepší obrana je útok, začali prohlašovat, že se jedná o pomluvy. Aby to bylo všem jasné, tak se 3. dubna v hlavní mešitě v Grozném sešlo shromáždění imámů a za účasti 15 tisíc věřících přijalo usnesení o tvrdém potrestání všech pomlouvačů.

V usnesení se mimo jiné píše, že „… došlo k urážce staletých pilířů čečenské společnosti, důstojnosti mužských příslušníků čečenského národa a naší víry. Přísaháme, že skutečné viníky, ať je to kdokoliv, stihne odplata bez ohledu na místo a čas.“ Novinářům Nové gazety překladu netřeba. Autorka původního článku radši sbalila kufry a odjela z Moskvy. Není se čemu divit, protože její kolegyně z redakce byly třeba Anna Politkovská nebo pro nás méně známá Natalja Estemirova. Obě psaly o Čečně a obě skončily násilnou smrtí, stejně jako dalších pět žurnalistů Nové gazety.

Specifika kavkazské mentality

Na stranu čečenských imámů se postavil i místní Svaz novinářů. Redaktory Nové gazety zase podpořili kolegové z dalšího nezávislého média Echo Moskvy. A hned vzápětí i Echo Moskvy obdrželo výhružky. Šéfredaktor Nové gazety ve snaze zamezit další eskalaci, se obrátil na nejvyššího náboženského představitele Čečny. Ale moc nepochodil. Muftí si nějak nemohl nechat vymluvit, že kritika porušování práv sexuálních menšin není útok proti čečenskému národu. Místo toho čečenský ministr pro národnostní politiku a informace nabídl vlastní řešení: redakce by se měla v prvé řadě Čečencům omluvit, že napsala takové nestydaté pomlouvačné lži a propříště by si měla aspoň trochu nastudovat „specifickou mentalitu regionu“.

flickr.com

V Nové gazetě to totiž všechno popletli. Kdyby si opravdu nastudovali onu specifickou mentalitu, zjistili by, že v Čečně skutečně žádní homosexuálové nejsou, jak vyjádřil mluvčí prezidenta Kadyrova, protože podle slov členky čečenské Rady pro lidská práva Chedy Saratové všichni zadržení, o kterých server psal, nejsou homosexuálové, ale teroristé. Takže je všechno vlastně v pohodě.

A co na to báťuška Putin?

Na kauze, která hýbe světem, jednoho může zarazit ticho po kremelské pěšině. V tom případě by jeden měl vědět, že Vladimir Putin a Ramzan Kadyrov jsou spojenci, kteří se drží vzájemně v šachu. Nebo na krátkém vodítku? Lídr Čečny udržuje po dvou krvavých válkách o nezávislost svou zemi v hranicích Ruska a prezident celé federace nad ním za to drží ochranou ruku a přivírá obě oči nad jeho sultanistickými manýry. Na přímou otázku ohledně pronásledování homosexuálů v Čečensku mluvčí Vladimira Putina odvětil, že je to záležitost pro vyšetřovací orgány, a ne pro úřad prezidenta, načež ještě zpochybnil důvěryhodnost informací Nové gazety.

Skoupá slova se ovšem nemusejí vládci největší země světa vůbec vyplatit. Jak říká známý ruský novinář Igor Jakovenko, Putinovi by se teď asi úplně nehodil další mezinárodní skandál vyvolaný smrtí protivládních novinářů. Teď si dost zadal s Asadem a ještě se nezapomnělo na Krym, boeing a zinkové rakve, které se posílají z Donbasu.

Dodejme, že ani doma se mu v posledních měsících příliš nevede. Korupční skandál premiéra Dmitrije Medveděva a následné rozsáhlé demonstrace po celém Rusku prezidentovi vrásky na čele rozhodně neubraly. Naopak, vypadá to, že protesty organizované Navalným otevřely stavidla a další masové pochody ruskými městy jsou naplánovány na 29. dubna.

Asi by nebylo od věci pozvat si Kadyrova na kobereček, protože úklid problému stylem Charlie Hebdo by mohl podstatně otřást Putinovým piedestalem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner