Od pondělí bude v Česku platit nouzový stav

Roman Prymula, Jan Hamáček a Andrej Babiš (ČTK)

Roman Prymula, Jan Hamáček a Andrej Babiš | FOTO: ČTK

V Česku začne opět platit nouzový stav, a to od pondělí 5. října. Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly je nouzový stav nutný kvůli zabránění šíření epidemie koronaviru. Bez jeho vyhlášení by počet pacientů s covidem mohl na konci října ohrozit kapacitu zdravotnických zařízení, uvedl Prymula. K nouzovému stavu budou platit mimořádná opatření avizovaná zatím na dva týdny. 

Ministr zdravotnictví Prymula důvody zavedení mimořádného stavu vysvětlil dopoledne v poslanecké sněmovně.  Podle něj je situace vážná. „Nejde o to, jaké jsou denní přírůstky, ale o to, že generují vyšší počet pacientů vyžadujících hospitalizaci,“ uvedl na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

S nouzovým stavem přijdou mimořádná opatření avizovaná zatím na dva týdny. „Rozhodně to nebudou opatření, která by vedla k zavírání podniků,“ řekl Prymula. Dojde například k uzavření středních škol v rizikových oblastech nebo omezení počtu lidí u jednoho stolu v restauracích na šest. Vyhlašovat jednotlivá omezení budou místní hygienické stanice. 

Venkovní aktivity budou omezeny na dvacet lidí, vnitřní na deset. Sportovní utkání budou bez diváků. Od 19. října bude také limitován počet účastníků na svatbách a pohřbech. Bude se jich moci zúčastnit nejvýše 30 lidí. Plesy a podobné akce budou od pondělí minimálně na dva týdny zakázány. 

Nouzový stav v Česku platil kvůli epidemii koronaviru už na jaře. Nyní jej resort zdravotnictví potřebuje i proto, aby mohl zapojit do práce spojené s epidemií studenty medicíny. Mnoho zdravotníků je totiž v karanténě.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]